Tymczasowa przeprawa ma być wysokowodnym dwujezdniowym mostem kratownicowym. Konstrukcja przeprawy będzie stalowa, a nawierzchnia - asfaltowa. Aktualnie, w ramach prac ziemnych związanych z budową tymczasowego mostu, wbijane są pale przyczółku od strony miasta, a po przeciwnej stronie budowany jest nasyp pod drogę dojazdową. Jest to ważny element infrastruktury nie tylko dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, ale też dla Elektrowni Ostrołęka (należącej do Energi i Enei), która - na mocy podpisanego kontraktu - współfinansować będzie budowę nowego mostu.

Palowanie wykonywane jest przy pomocy kafara. Z uwagi na bliskość zabytkowych budynków ostrołęckiego Starego Miasta, zainstalowano specjalne czujniki drgań, które na bieżąco informują o wszelkich przekroczeniach drgań. Ustalono, że taka technologia nie będzie zagrażała architekturze miasta.

Liczą się również koszty

Dlaczego wybrano taką lokalizację mostu?

Odpowiedź jest prosta, musieliśmy zapewnić jak najbliższy i najłatwiejszy dostęp do przeprawy z głównych dróg nr 61 i 53. Chcieliśmy też wykorzystać naturalne ułatwienia przy budowie dojazdów, czyli ulicę Spacerową (z możliwością dojazdu od ulicy Szpitalnej) oraz zjazd po drugiej stronie. Dlatego też po tamtej stronie rzeki nasyp prowadzący do przyszłego przyczółka biegnie w bezpośrednim sąsiedztwie wału, na którym ulica Warszawska prowadzi do mostu stalowego. Będzie on naturalnym wzmocnieniem na czas remontu starego mostu - odpowiedział biuletynowi "Ostrołęka Samorządowa" Radosław Parzych, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich.

Istotna była jednak też kwestia finansowa - w tym miejscu nie zaistniała konieczność przebudowy całego układu komunikacyjnego, a ruch samochodowy z dróg krajowych nadal nie musi wjeżdżać do centrum.

Alternatywa - most pontonowy?

Choć często można wykorzystać w podobnej sytuacji most pontonowy, wojsko nie może go wypożyczyć na tak długi okres. Minusem takiego rozwiązania jest też niebezpieczeństwo zatamowania przepływu wody w przypadku wzrostu jej poziomu w rzece.

Kto zbuduje przeprawę?

Przetarg na realizację projektu wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „Ostrada”; firma DoMost przygotuje fundamenty i izbice dla filarów, a nasyp pod drogę dojazdową przygotowuje firma Baume Sp. z o.o. - ale za transport i montaż konstrukcji odpowiadać będzie jednostka wojsk inżynieryjnych. 

Kiedy powstanie most?

Przeprawa ma być gotowa tuż przed końcem roku. Obecnie trwają prace ziemne i konstrukcyjne, a rozpoczęcie montażu przewidziane jest na początek października - powinien on zająć około 4-5 tygodni. 

Nowy most przez Narew

Inwestycja obejmująca budowę nowego mostu będzie kosztowała około 24 mln zł. Część nośna starej przeprawy(skonstruowanej w latach 50.ubiegłego wieku) liczy 235 m długości i 11,55 m szerokości. Po modernizacji zyska dodatkowe 2 m szerokości. Ponadto, poszerzony zostanie chodnik dla pieszych i stworzona zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa. Poszerzony zostanie także chodnik dla pieszych.

Przeczytaj także: Próby obciążeniowe 750-metrowego mostu w ciągu S5