Jak w niemalże każdej dziedzinie branży przemysłowej, w spawalnictwie znaczenie mają: jakość, wydajność i dokładność, ale również bezpieczeństwo, o którym duży odsetek przedsiębiorstw zapomina. Te cztery wartości, z ostatnią na czele, to główne zasady, jakimi kierują się specjaliści swojego fachu.
Na czym jednak owo bezpieczeństwo polega? Czy zamyka się ono w umiejętnym używaniu sprzętu spawalniczego, zakładaniu maski i noszeniu rękawic? Otóż nie! Okazuje się bowiem, że urządzenia, którymi posługuje się spawacz, powinny podlegać regularnym kontrolom. O tym, co należy „badać”, a czego nie trzeba, mówią polskie przepisy. Warto poznać główne zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętów spawalniczych.
Czy trzeba dokonywać przeglądów spawarek?
Odpowiedź jest oczywista – tak. I to nie rzadziej niż raz w roku! Często zdarza się nam słyszeć historie pracowników, którzy przez kilka lat pracują, wykorzystując spawarki, które od nowości nigdy nie były poddawane badaniom i kontrolom. Zjawisko takiego zaniedbania jest częste, a odpowiedzialni za nie wymagają odpowiedniej edukacji. Przegląd spawarki nie zamyka się jednak wyłącznie w serwisowym sprawdzeniu jej wydajności i bezpieczeństwa użytkowania. Przegląd to także czyszczenie sprzętu, jego konserwacja, dbanie o przewody itp. Działania te mają na celu zapobiegnięcie awariom w przyszłości oraz zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa, które związane jest z używaniem w pełni sprawnego sprzętu.
Najlepszy sprzęt spawalniczy można znaleźć TUTAJ
Co z osprzętem?
Często zastanawiającym jest, czy osprzęt przy spawarkach także podlega kontrolom i badaniom. Skoro spawarki powinniśmy poddawać przeglądom, to czy to samo tyczy się na przykład manometrów lub reduktorów przy butlach? Okazuje się, że przepisy o tym nie traktują. Brak zapisów w prawie na ten temat nie oznacza jednak, że możemy nie przejmować się stanem technicznym tych urządzeń. Warto, dla pewności i spokoju, organizować na własną rękę mini-przeglądy w swojej firmie. Taka forma kontroli sprzętów powinna być już normą pośród przedsiębiorców i spawaczy. Chodzi przecież o ich bezpieczeństwo.
Każda firma zatrudniająca specjalistów spawalnictwa liczy się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Obejmują one nie tylko właściwy ubiór i zachowanie podczas spawania. Owo bezpieczeństwo związane jest także z urządzeniami, jakimi posługują się pracownicy. Powinny być one kontrolowane, a wszelkie usterki natychmiast redukowane. Zapewnienie tych kwestii jest nie tylko oznaką profesjonalizmu i zaangażowania przedsiębiorców, ale również ich szacunku do podwładnych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.