Na piątek (24 listopada br.) zostało zaplanowane spotkanie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB) ws. rozwiązania umowy z wykonawcą obwodnicy Marek – włoską firmą Salini. Budowa 8-kilometrowego odcinka S8 znacząco się opóźnia. Fragment drogi miał być oddany w lipcu br. Jak podkreśla wiceminister Marek Chodkiewicz, w przypadku braku realizacji zobowiązań „Salini drugiego życia mieć nie będzie”.
Ważą się losy wykonawcy obwodnicy Marek. Fot. GDDKiA
Włoska firma budowlana realizuje odcinek obwodnicy drogi ekspresowej S8 od węzła Marki (bez węzła) do węzła Kobyłka (z węzłem) o łącznej długości 8 km. Wart 331,6 mln zł kontrakt zakładał ukończenie robót budowlanych w terminie do 28 lipca br., jednak z uwagi na zawieszenie prac w okresie zimowym został on przesunięty na 19 października br. Następnie – z powodu „wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych” – na 28 października br. Odcinek do dziś nie został jednak oddany do użytku.
W związku z tym wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz publicznie postawił Salini warunek: albo dokończy prace w terminie do 15 grudnia br., albo umowa zostanie rozwiązana.
Postawiliśmy sprawę bardzo ostro. Do wczoraj firma Salini nie wykonała pewnych obowiązków, do których się zobowiązała. W związku z powyższym w piątek siadamy razem z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i będziemy rozpatrywać wariant rewolucyjny – powiedział na konferencji prasowej Chodkiewicz.
MIB uważa, że w przypadku rozwiązania umowy, nadzór nad pracami powinna przejąć GDDKiA. Urząd na ten moment jednak nie odnosi się do słów wiceministra.
Nie ma jeszcze decyzji, w jaki sposób ewentualnie miałoby nastąpić dokończenie budowy, ponieważ nie została rozwiązana umowa. Wszystko rozstrzygnie się jutro podczas spotkania w ministerstwie – ucina Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału GDDKiA.
Realizacja inwestycji, jaką jest budowa obwodnicy Marek, została podzielona na dwa zadania. Salini realizuje pierwsze, drugie – uwzględniające fragment drogi S8 na odcinku węzeł Kobyłka (bez węzła) – węzeł Radzymin Południowy o łącznej długości 7,24 km – wykonuje konsorcjum firm Astaldi (lider) oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (partner).
Przeczytaj także: Wschodnia Obwodnica Warszawy: jest umowa na budowę ważnego odcinka
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.