W skład rady weszli przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji pozarządowych, lokalnych stowarzyszeń, gmin i powiatów położonych nad kanałem, a także instytucji, które są związane z funkcjonowaniem szlaku wodnego. Działania rady mają służyć lepszemu wykorzystaniu potencjału Kanału Elbląskiego (zarówno gospodarczego, jak i turystycznego), ale także wspierać starania o umieszczenie kanału na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – spisu obiektów o „wyjątkowej powszechnej wartości”. Obecność polskiego zabytku hydrotechnicznego na liście miałaby być dodatkową promocją kanału i zwiększyłaby, zdaniem przedstawicieli samorządów, szansę na dofinansowanie inwestycji związanych z rewitalizacją obiektu.

Pierwsze działania w tym zakresie już poczyniono. W 2015 r. wyremontowane zostały pochylnie i śluzy, wzmocniono brzegi i pogłębiono wybrane odcinki kanału. Działania, które kosztowały około 111 mln zł (48 mln zł pochodziło ze środków unijnych), miały na celu głównie zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi. Lokalne instytucje, wspierające rozwój szlaku wodnego, chcą jeszcze poprawić infrastrukturę turystyczną i dostępność komunikacyjną obszaru, by do tzw. Krainy Kanału Elbląskiego przyciągnąć więcej turystów.

Kanał Elbląski to szlak wodny łączący Elbląg z Ostródą. W jego skład wchodzą liczne jeziora, śluzy i pochylnie. Jego łączna długość to 84,2 km. Obiekt jest wpisany na polską listę obszarów chronionych.

Przeczytaj także: Najdłuższe kanały wodne w Polsce