Dunedin (Nowa Zelandia) zachęca turystów do przyjazdu pięknem oceanu i klimatyczną zabudową, ciekawą kuchnią oraz wspaniałymi widokami i trasami spacerowymi. W perspektywie kilku, kilkunastu lat, zacznie przyciągać również niebywale interesującą architekturą nabrzeża i dobrze skomponowaną infrastrukturą pieszo-rowerową.
Nowa Zelandia: egzotyczna architektura przyciągnie turystów? Źródło: dunedin.govt.nz
Dunedin to drugie co do wielkości miasto na Południowej Wyspie Nowej Zelandii. Założone przez Maorysów w 1300 r., przez Europejczyków zostało zasiedlone w połowie XIX w. Swoją nazwę zawdzięcza gaelicko-szkockiej wersji nazwy Edynburga – Dùn Èideann.
Od kilku lat w mieście toczą się dyskusje na temat konieczności zagospodarowania nabrzeża oraz budowy pięciogwiazdkowego hotelu, który przyciągnąłby turystów. W 2013 r. powstał plan budowy 27-piętrowego hotelu właśnie na nabrzeżu, jednak nie wydano zgody na realizację tej inwestycji.
Wstrzymanie budowy może okazać się ostatecznie strzałem w dziesiątkę: teraz lokalny architekt, Damien van Brandenburg, wraz z Ianem Taylorem z Animations Research Ltd., zaprojektował nie tylko futurystyczny hotel, ale spójną koncepcję rewitalizacji terenu nabrzeża.
Choć mieszkańcy Dunedin nadal cieszą się widokiem pięknej XIX-wiecznej zabudowy miasta, nowy projekt jest wizją nieco futurystyczną. Łącznikiem pomiędzy przeszłością a przyszłością będą morskie akcenty – takie jak budowla w kształcie ogona wieloryba czy centrum konferencyjne w kształcie muszli – które wpiszą się doskonale w wyspiarski charakter otoczenia.
Nowe nabrzeże będzie przyjazne pieszym i rowerzystom, połączone z centrum miasta ścieżkami rowerowymi i pieszymi – ma być atrakcją i dla turystów, i dla mieszkańców; stanowić miejsce codziennych i świątecznych spotkań. Pojawi się również budynek hotelu: niższy, niż pierwotnie planowano, bo prawdopodobnie tylko 17-piętrowy, ale o interesującym kształcie.
Konieczna będzie budowa mostu, który połączy miasto z nowym nabrzeżem – projekt przeprawy powstać ma do marca lub kwietnia, aby mógł zostać przedstawiony lokalnej społeczności do konsultacji. Realizacja tej części inwestycji przewidziana jest w ciągu najbliższych 10 lat.
Jak będzie wyglądało nabrzeże?
Całościowa wizja nabrzeża
Nabrzeże wraz z hotelem i centrum konferencyjnym
Morskie centrum edukacyjne w kształcie ogona wieloryba
Drzewa będą chronić przed wiatrem
Centrum edukacyjne
Centrum konferencyjne
Przeczytaj także: Chińska mobilna kładka w kształcie owada
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.