Co ciekawe, przeprawa przez rzekę Wulanmulun będzie dryfować na wodzie, więc trzeba pamiętać, że np. wieczorem może być w innym miejscu niż była rano.

Z głównej części kładki mają rozsuwać się trzy przejścia dla pieszych. Margot Krasojević wymyślił, że za pomocą hydraulicznych, teleskopowych konstrukcji chodniki będą poszerzać się lub kurczyć, umożliwiając dostosowanie się do różnych nabrzeży. Zresztą, ruchome mostki mogą składać w różne sekcje, by poruszać się wzdłuż rzeki w bardziej naturalny sposób.


Jego centralną częścią będzie potrójny żagiel węglowy, który może być podnoszony, opuszczany lub obracany - kiedy obiekt będzie w użyciu, żagiel zadziała jak baldachim, aby można było podziwiać widoki. Energię mają zapewnić trzy silniki elektryczne zasilane panelami słonecznymi. Osiem poduszek powietrznych umożliwia stabilizowanie obrotów żagla.

Obiekt może być zacumowany wzdłuż nabrzeża, popłynąć w dowolne miejsce wzdłuż rzeki lub stać w miejscu - to dzięki fundamentom znajdującym się w wodzie. Ponadto dziewięć kotwic zapewni dodatkową stabilność zapobiegającą dryfowaniu.