Jeśli chodzi o S7, można jeździć dwoma jezdniami - poza łukowym mostem nad Kanałem Pauzeńskim, gdzie wykonawcy ciągle jeszcze muszą ułożyć warstwę izolacji.

Jak informuje Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), kłopoty z budową tej przeprawy to efekt upadłości podwykonawcy, w wyniku czego obowiązki musiał przejąć generalny wykonawca, czyli Budimex. W rezultacie przez kilka najbliższych tygodni będzie trzeba korzystać z objazdu (około 1 km).

Dostępna jest też jedna jezdnia obwodnicy Ostródy w ciągu DK16. W ramach tej trasy powstał most typu extradosed o długości 677 m. To obiekt czteroprzęsłowy, o rozpiętości przęseł 132,5+206+206+132,5. 206 m rozpiętości przęseł środkowych oznacza pobicie rekordu Europy z Kwidzyna z 2013 r. – tamtejsze przęsło mostu extradosed ma 204 m długości.

15 grudnia odbyła się próba obciążeniowa tego obiektu – wykorzystanych zostało około 1200 ton ładunku umieszczonego na ponad 30 pojazdach.


Obwodnica Ostródy od węzła Ostróda Północ do węzła Ostróda Południe ma 18,4 km z czego 9,7 km w ciągu S7 i 8,7 km w ciągu DK16.  W sumie wybudowano m.in. dziewięć wiaduktów drogowych i pięć mostów.

Drugim co do wielkości mostem jest przeprawa nad Drwęcą i jej doliną, ul. Mazurską oraz linią kolejową - osiągnęła długość 561 m. Powstały też dwie inne imponujące przeprawy, o długości równej lub większej 340 m: wspomniany most łukowy nad Kanałem Pauzeńskim w ciągu S7 (343 m) i most nad terenem bagiennym wzdłuż Jeziora Pauzeńskiego (340 m).


Kończąca się budowa całej obwodnicy kosztowała 1,3 mld zł.

Przeczytaj także: Północna Obwodnica Krakowa z trzema tunelami