W ramach budowy Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) powstaną trzy tunele. Dwa z nich przebiegać będą pod wzgórzami (Batowice i Syberia), jeden zaś będzie tunelem podwodnym i pomoże kierowcom przeprawić się przez rzekę Prądnik. Łączna długość obiektów to ponad 1,6 km.
S 52 węzeł Zielonki i poczatek tunelu. Wiz. GDDKiA, Sweco.
Tunel pod wzgórzem w Batowicach będzie miał 653 m, z kolei pod wzgórzem Syberia – 98 m. Najdłuższy będzie obiekt prowadzący ruch m.in. pod rzeką – jego długość to 870 m.
Nowa krakowska obwodnica, znajdująca się w ciągu drogi ekspresowej nr 52, będzie miała długość ponad 12,3 km i połączy węzły Mistrzejowice oraz Modlnica. Dwujezdniowy odcinek będzie miał po trzy pasy ruchu. W ramach inwestycji, oprócz tuneli, powstanie 27 obiektów mostowych, 4 km murów oporowych i 20 km dróg zbiorczych dojazdowych.
Ponadto zbudowane zostaną cztery węzły: Modlnica (dobudowa czterech łącznic), Zielonki (węzeł zespolony z dwoma rondami na skrzyżowaniu POK S52 z ulicami: Na Zielonki, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, na Popielówkę i projektowaną Trasą Wolbromską), Węgrzce (w miejscu skrzyżowania z DK 7 i Al. 29 Listopada) oraz Batowice (skrzyżowanie z drogą powiatową 1256 K).
Aktualnie w opracowaniu jest koncepcja programowa dla obwodnicy, która została włączona do sieci dróg krajowych. Jej wykonawcą jest firma Sweco. Z kolei dziś, 21 grudnia br., minister Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycyjny realizacyjny, którego efektem będzie ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na projekt i realizację POK. Wykonawcy będą mieli na złożenie ofert ponad 40 dni.
W Małopolsce planowanych jest coraz więcej inwestycji tunelowych, i to zarówno drogowych, jak i kolejowych. Obecnie w realizacji znajduje się najdłuższy pozamiejski tunel drogowy w kraju – w ciągu tzw. Zakopianki pod masywem Mały Luboń. Obiekt będzie składał się z dwóch komór z awaryjnymi przejściami między nimi, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym. Każda z dwóch nitek tunelu będzie miała 2,1 km długości. Tunel buduje firma Astaldi. Zakończenie prac planowane jest na 2021 r.
Na obszarze aglomeracji krakowskiej, w ramach budowy obwodnicy Zabierzowa (miejscowości pod Krakowem), również powstanie dwukomorowy tunel drogowy. Obiekt ma mieć długość 380 m i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.
W samym Krakowie planowana jest budowa tunelu pod ul. Lublańską. Przedsięwzięcie ma być częścią projektowanego odcinka nowej sieci tramwajowej, która połączy Mistrzejowice z ul. Jana Pawła II na wysokości ul. Lema i Meissnera. Całkowita długość obiektu oszacowana została na 950 m.
W stolicy Małopolski coraz głośniej mówi się także o budowie metra. Na początek miałaby powstać linia łącząca wschód i zachód miasta (Bronowice i Nową Hutę). Aktualnie włodarze miasta pracują nad studium wykonalności systemu. Jego całkowity koszt to 10 mln zł, z czego połowa tej kwoty pokryta zostanie ze środków unijnych. Studium ma być gotowe pod koniec 2019 r.
Natomiast w ramach budowy trasy kolejowej Podłęże–Piekiełko ma powstać 13 tuneli kolejowych o łącznej długości blisko 12 km, z czego dwa zbudowane zostaną w ciągu istniejącej 75-kilometrowej trasy z Chabówki do Nowego Sącza.
Przeczytaj także: Małopolska: wiemy, gdzie powstanie 13 tuneli kolejowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.