• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Europie powstanie 45-kilometrowy most?

Opublikowano: 29-01-2018 Źródło: Dezeen

Demokratyczna Partia Unionistyczna (DPU) Irlandii Północnej poparła projekt budowy mostu pomiędzy Irlandią Północną a Szkocją. Pomysł ten zrodził się w odpowiedzi na ideę budowy przeprawy przez kanał La Manche.


W Europie powstanie 45-kilometrowy most? Na zdjęciu most nad Sundem, łączący Danię i Szwecję. Fot. BABAROGA/Shutterstock.com
W Europie powstanie 45-kilometrowy most? Na zdjęciu most nad Sundem, łączący Danię i Szwecję. Fot. BABAROGA/Shutterstock.com

Pomysłodawcą irlandzko–szkockiego połączenia jest Alan Dunlop, brytyjski architekt i profesor architektury, który wcześniej negatywnie wypowiedział się o projekcie budowy około 30–kilometrowego mostu pomiędzy Wielką Brytanią a Francją. Inwestycja nad kanałem La Manche byłaby możliwa do realizacji pod względem technicznym, jednak jej wartość mogłaby sięgnąć ponad 120 mld funtów; jak zażartował profesor Dunlop – taniej byłoby przesunąć Francję bliżej.


Połączenie Szkocji i Irlandii Północnej poprzez stałą przeprawę przez Morze Irlandzkie wymagałoby budowy mostu o długości około 45 km. Byłaby to najprawdopodobniej przeprawa drogowokolejowa, obiekt o około połowę dłuższy niż planowany most przez kanał La Manche. Przeprawa miałaby rozciągać się od Portpatrick (Szkocja) do Larne (Irlandia Północna).

Jak jednak przekonuje Dunlop, długość mostu nie miałaby przełożenia na koszt budowy wyższy niż w przypadku przeprawy pomiędzy Francją a Wielką Brytanią, gdyż realizacja tej inwestycji nie wiązałaby się ze zbyt wielkimi trudnościami technicznymi.

Największym wyzwaniem byłoby przekroczenie około 3kilometrowego rowu zlokalizowanego niedaleko szkockiego wybrzeża – jednak prawdopodobnie udałoby się ominąć ten kłopot poprzez montaż odcinka mostu pontonowego.

Łączny koszt projektu miałby wynieść od 15 do 20 mld funtów, czyli niewielką część budżetu, który musiałby zostać zarezerwowany dla inwestycji nad kanałem La Manche.

To dobry czas na budowę tego mostu – teraz, kiedy mamy techniczną możliwość realizacji tego projektu – powiedział Dunlop. Taka przeprawa może przyczynić się do ekonomicznego, kulturowego i społecznego rozwoju regionów, które połączy, tak samo jak stało się w przypadku mostu nad cieśniną Sund (który połączył Danię i Szwecję).

Most nad Sundem. Fot. kimson/Shutterstock.com Most nad Sundem. Fot. kimson/Shutterstock.com

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez „The Times”, Demokratyczna Partia Unionistyczna, w porozumieniu z Partią Konserwatywną, poparła plan budowy mostu.

Sammy Wilson, cytowany przez „Belfast News Letter” członek DPU, zauważył, że ludzie uznawali budowę Eurotunelu (tunelu pod kanałem La Manche) za mrzonkę. Także i teraz projekt, który kiedyś uważano za nonsensowny, jest już w pełni wykonalny.

Polityczne wsparcie projektu oznacza, że pomysł – jeżeli zostanie podchwycony przez właściwe organy państwowe – otrzyma odpowiednie finansowanie.

Przeczytaj także: Jest wykonawca chorwackiego mostu Pelješac

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia