Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Francji i Wielkiej Brytanii, które odbyło się 18 stycznia br. w ramach wizyty prezydenta Emmanuela Macrona i jego ministrów w Wielkiej Brytanii, miało na celu omówienie potencjalnej współpracy w zakresie realizacji projektów infrastrukturalnych. Boris Johnson, szef brytyjskiego resortu, poddał pod rozwagę możliwość budowy mostu przez kanał La Manche – Jean-Yves Le Drian, przedstawiciel francuskiego ministerstwa, zareagował entuzjastycznie.
Most Francja–Wielka Brytania? Macron: „Zróbmy to!”. Fot. Vicky Jirayu/Shutterstock.com
Jak podają dzienniki "The Times" i "The Telegraph", również francuski prezydent, Emmanuel Macron, miał powiedzieć: zgoda, zróbmy to!, gdy szef brytyjskiej dyplomacji przekonywał, że to "kuriozalne", iż oba kraje połączone są jedynie torami kolejowymi obsługującymi połączenie Eurostar.
Nie wszyscy przedstawiciele francuskich władz podzielali optymizm prezydenta. Wszystkie pomysły zasługują na rozwagę, nawet te najbardziej wymyślne. Mamy już znaczące europejskie projekty infrastrukturalne, których finansowanie jest skomplikowane. Zanim zaczniemy myśleć o kolejnych, skończmy najpierw te sprawy, które już są w toku - przedstawił swoje stanowisko minister finansów, Bruno Le Maire
Most przez kanał La Manche
Gdyby przeprawa przez La Manche (fr. rękaw) faktycznie powstała, byłaby jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji mostowych na świecie – w najwęższym miejscu kanał ma aż około 32 km; nie bez znaczenia byłaby też znaczna różnica poziomów po obu stronach.
„Times” cytuje Alana Dunlopa, profesora architektury Uniwersytetu w Liverpoolu, który porównał budowę mostu pomiędzy Wielką Brytanią a Francją do budowy przeprawy Hongkong-Zhuhau-Macau; realizacja tej inwestycji kosztowała 12 mld funtów. Nie uwzględniając kosztów dodatkowych (takich jak na przykład kwestie BHP), a także zakładając zatrudnienie chińskich pracowników, można oszacować, że wartość inwestycji wyniosłaby co najmniej 120 mld funtów. Taniej byłoby przesunąć Francję bliżej.
Jak zauważył architekt Ian Ritchie, projekt mógłby podzielić los Garden Bridge (mostu-ogrodu), który miał zostać zbudowany nad Tamizą. Na proces zmierzający do realizacji tej inwestycji wydano około 50 mln funtów – ale ostatecznie nie została ona ukończona.
Tunel pod kanałem La Manche
Plany połączenia Wielkiej Brytanii i Francji odpowiednią infrastrukturą snuto już na początku XIX w., kiedy to francuski inżynier, Albert Mathieu, zaprojektował pierwszy tunel pomiędzy tymi krajami (1802 r.). Wtedy jeszcze przewidywanym transportem miały być dorożki.
Dopiero około 30 lat później, w związku z rozwojem kolei, zaczęto projektować tunele kolejowe – nigdy jednak nie zdecydowano się na wdrożenie ówczesnych pomysłów w życie. Musiało upłynąć ponad 100 lat, by w 1957 r. zebrano grupę specjalistów, którzy –otrzymawszy za zadanie zaprojektować rzeczoną przeprawę – przygotowali projekt, który ostatecznie wdrożono w życie.
Prace trwaly długo. W 1973 r. światło dzienne ujrzały cztery projekty: przeprawa mostowa (zrezygnowano z niej ze względu na koszty – 6 mld funtów), tunel drogowy pomiędzy sztucznymi wyspami, które byłyby połączone z lądem mostami, tunel drogowo-kolejowy oraz tunel kolejowy. Ostatnia z wymienionych opcji to znany już dziś powszechnie Eurotunnel, składający się z dwóch osobnych tuneli kolejowych o średnicy 7,6 m oraz jednego tunelu serwisowego (o średnicy 4,8 m), posadowiony na głębokości od 45 do 70 m pod poziomem kanału.
Jeżeli przeprawa powstanie, nie będzie najdłuższym mostem na świecie (ten tytuł należy do chińskiego mostu Danyang–Kunshan o długości ponad 164 km), jednak z całą pewnością będzie spektakularną konstrukcją.
Serdecznie zapraszamy na III Konferencję Budownictwo Podziemne, podczas której poruszymy m.in. temat budowy tuneli drogowych i kolejowych. Strona www wydarzenia dostępna TUTAJ.
Przeczytaj także: Wybudują 10-kilometrowy most nad Morzem Arabskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.