Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski poinformował, że Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy będzie zajmował się całą wiślaną drogą wodną, w tym inwestycjami o szczególnym znaczeniu transportowym.
Wiślana droga wodna pod nadzorem Bydgoszczy. Fot. Radosław Drożdżewski
Ta jak Wrocław jest stolicą odrzańskiej drogi wodnej, tak Bydgoszcz jest kluczowym miejscem, jeśli chodzi o wiślaną drogę wodną i międzynarodową drogę wodną E70 – powiedział Witkowski podczas spotkania zespołu ds. zrównoważonego rozwoju Regionu Dolnej Wisły, m.in. rozmawiano o planowanej budowie stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie (cyt. za Polską Agencją Prasową).
Jak przypomniał wiceszef resortu, porozumienie AGN o międzynarodowych drogach wodnych o znaczeniu transportowym nakłada na Polskę obowiązek zachowania przynajmniej czwartej klasy żeglowności, czyli parametrów nawigacyjnych, żeglugowych dla Wisły, Odry i drogi E70.
Inwestycje, które mogą się pojawić w ciągu najbliższych lat czy miesięcy, inspirowane będą nie tylko międzynarodowymi, ale i polskimi przepisami.
Nowe prawo wodne, które zostało uchwalone w zeszłym roku, nakłada na Ministerstwo Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej nowe obowiązki, wyznacza nowe kompetencje – tłumaczył Witkowski. Budżet Wód Polskich będzie skierowany nie tylko na gospodarowanie wodami czy zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale również na inwestycje, tak aby nowe przedsiębiorstwo włączyć w strategię rządową, którą przyjęliśmy dwa lata temu.
30 stycznia br. Rada Ministrów przyjąć ma projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej.
Obecnie w kraju funkcjonuje osiem urzędów żeglugi śródlądowej. Ich siedziby znajdują się w Bydgoszczy, w Gdańsku, w Giżycku, w Kędzierzynie-Koźlu, w Krakowie, w Szczecinie, w Warszawie i we Wrocławiu. Zgodnie z nowymi przepisami, urzędy w Bydgoszczy, w Szczecinie i we Wrocławiu zostaną wzmocnione, a pozostałe – przekształcone w delegatury.
Urzędy w Bydgoszczy i we Wrocławiu realizować będą m.in. zadania związane z planowymi inwestycjami – odpowiednio na Wiśle i na Odrze, natomiast w wyłącznej kompetencji urzędu w Szczecinie będą niektóre zadania o charakterze centralnym, w tym w zakresie obsługi systemu usług informacji rzecznej, centralnej komisji egzaminacyjnej, rozpatrywania skarg pasażerów, a także prowadzenia bazy informacji o statkach.
Przeczytaj także: Opóźnienie na budowie Zakopianki. Salini zmienia projekt
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.