Studium wykonalności ma objąć modernizację drogi wodnej E-40 dla rzeki Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy i E-40 na odcinku od Warszawy do granicy Polska-Białoruś (Brześć) oraz drogi wodnej E-70 na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego (do Elbląga).

Zadaniem nowego wewnętrznego zespołu ZMPG będzie opracowanie Opisu Przedmiotu Zamówienia, dokumentacji przetargowej i ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę studium. Przetarg ma być ogłoszony na przełomie 2017 i 2018 r., a umowa podpisana zostanie do 30 kwietnia 2018 r. Zakończenie ustalonych do tej pory prac, czyli odbiór dokumentu, ma nastąpić do końca 2019 r. Kluczowym odbiorcą studium wykonalności będzie jednak nie ZPGM, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Skala wpływu, jaki wywrze użeglowienie Wisły na cały kraj, wymaga szczególnie szerokiego podejścia do realizacji projektu (...) użeglowienie Wisły i stworzenie systemu dróg wodnych, który połączy Gdańsk i Warszawę z Morzem Czarnym jest jednym z priorytetów rozwojowych. Aktualnie Port Gdańsk bije kolejne rekordy wielkości przeładunków. Chcąc swobodnie obsługiwać w przyszłości rosnący wolumen, musimy zapewnić odpowiednią infrastrukturę dostępową od strony lądu, także w postaci wodnych szlaków śródlądowych - powiedział wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. Infrastruktury, Marcin Osowski. I dodał: Jestem przekonany, że inwestycja na przestrzeni kilkunastu lat będzie jednym z głównych czynników wzrostu gospodarczego dla całego kraju.

Przed ogłoszeniem przetargu na studium wykonalności, ZMPG ma też przeprowadzić dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami. 

Rewitalizacja Wisły i Bugu na odcinkach, którymi zostanie poprowadzony szlak transportowy, to nie tylko przywrócenie efektywnej żeglugi. Musimy brać pod uwagę także takie obszary jak m.in. ochrona przed powodziami, hydroenergetyka, retencja wód czy turystyka - wyjaśnił Dyrektor Działu Projektów Inwestycyjnych Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Edward Atanasiu.

Studium zawierać będzie szczegółowe analizy kosztów i korzyści, popytu na transport śródlądowy, wpływu na środowisko naturalne. W realizacji projektu mają uczestniczyć m.in. naukowcy z Akademii Morskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

W rządowych planach rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 (z perspektywą do 2030 r.) znajduje się zapis, z którego wynika, iż do 2030 r. Odra na całej swojej długości i Wisła od Warszawy do Gdańska mają stać się międzynarodowymi szlakami żeglugowymi. Podobne znaczenie ma podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę w marcu 2017 r. akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym, zgodnie z którym należy teraz doprowadzić główne szlaki wodne do IV klasy żeglowności, tak, aby przez 240 dni w roku były dostępne do żeglugi dla statków i barek o zanurzeniu do 260 cm. Polskie szlaki wodne znajdujące się w ramach europejskiego systemu śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym to droga wodna E40, łącząca Morze Bałtyckie od Gdańska z Morzem Czarnym w Odessie, droga wodna E30, przebiegająca Odrzańską Drogą Wodną, łącząca Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie oraz droga wodna E70, łącząca Odrę z zalewem Wiślanym i stanowiąca część europejskiego szlaku komunikacyjnego Wschód-Zachód, łączącego Kłajpedę z Rotterdamem.

Przeczytaj także: Najdłuższy podmorski kabel energetyczny na świecie