Największe zmiany obejmą perony. Na stacji już zdemontowano peron 3, trwają przygotowania do przebudowy peronu 2, robotnicy pracują także w obrębie przejścia podziemnego i urządzeń sterowania ruchem. W najbliższym czasie wymienione będą tory, rozjazdy oraz prowadzone prace ziemne. Działania te wymagają zmian obsługi podróżnych. Brakujące perony zastąpi więc peron tymczasowy, zlokalizowany na wiadukcie w ciągu ul. Kunickiego (od ul. Garbarskiej). Będzie on działał od 1 marca do końca br.


Postępują także prace na modernizowanym odcinku do Warszawy. Na trasie Dęblin–Lublin rozebrano już tory, rozpoczęto wbijanie pali pod słupy sieci trakcyjnej i dostarczono nowe rozjazdy; trwają prace ziemne. Rozebrano także dwa wiadukty koło Puław i Klementowic, a roboty budowlane przy nastawniach na stacjach Puławy, Klementowice i Nałęczów toczą się zgodnie z planem. Ruszyła już także budowa obiektu, w którym znajdzie się lokalne centrum sterowania w Lublinie. W obrębie stacji w Pilawie i Dęblinie rozbierane są stare perony, demontowane tory, rozjazdy, oświetlenie i sieć trakcyjna; roboty obejmują tunele dla pieszych, wiadukt i przepust pod torami. Stare urządzenia są także rozbierane na stacjach: Garwolin, Łaskarzew Towarowy, Ruda Talubska, Sobolew i Życzyn.

Wszystkie prace na linii Lublin–Warszawa potrwają do grudnia 2019 r. Po przebudowie odcinka Pilawa–Lublin w grudniu br. Przyjdzie czas na trasę Otwock Pilawa. Roboty mają na celu skrócenie podróży koleją pomiędzy tymi miastami. Po zakończeniu robot ma ona trwać około 90 min.

Koszt modernizacji to 3,4 mld zł, z czego 2,9 mld zł pochodzi z unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Pół roku modernizacji linii Otwock–Lublin