W szczecińskim hotelu Atrium 14 lutego odbyło się spotkanie pod hasłem „Razem dla hydrotechniki”. W ramach grupy Soletanche Frayssinet zrealizowały je trzy firmy: Soletanche Polska, Menard Polska oraz Freyssinet Polska. Wydarzenie było okazją do dyskusji na temat potrzeb rynku, poznania się wzajemnie i zainspirowania do zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
W odpowiedzi na rosnące potrzeby branży hydrotechnicznej powstała idea spotkania, którego celem była wymiana doświadczeń i potrzeb w zakresie realizacji obiektów hydrotechnicznych. Zorganizowano je w trzech blokach.
O doświadczeniach w zakresie budowy obiektów inżynierskich na styku lodu i wody opowiedział Tomasz Tomczak, kierownik projektu w Soletanche Polska. Wystąpienie opierało się na prezentacji technologii Soletanche Bachy w kontekście konkretnych realizacji hydrotechnicznych na całym świecie. Tomczak skupił się na przedstawieniu realizacji nabrzeży portowych wykonywanych przez Soletanche na całym świecie. Na przykładzie portu w Kotonu – (Benin, Afryka) wyjaśnił, w jaki sposób firma dokonuje optymalizacji na projekcie zamawiającego. Przedstawił także technologię ścian szczelinowych zastosowanych w tym nabrzeżu. Na przykładzie portu w Lomé (Togo, Afryka) zaprezentował najczęstsze rozwiązanie konstrukcji nabrzeża na ściance szczelnej kombinowanej. Trudne warunki gruntowe omówił na przykładzie portu w Seté (Francja) – zdeterminowały one Soletanche do zastosowania innowacyjnego rozwiązania, połączenia technologii ścian szczelinowych z palami rurowymi. Wycieczkę po nabrzeżach portowych zakończyliśmy w porcie Buenaventura (Kolumbia, Ameryka Południowa). W tym przypadku konstrukcja nabrzeża została wykonana z żelbetowych elementów prefabrykowanych posadowionych na palach rurowych.
Wystąpienie zakończył flagowym projektem Soletanche Polska – wykonaniem suchego wykopu pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Było to rekordowe betonowanie podwodne korka, które trwało nieprzerwalnie siedem dób. Do chwili obecnej jest to jedyna tego typu realizacja w Polsce na tak dużą skale oraz jedna z największych na świecie.
W kolejnym bloku w imieniu spółki Menard Polska wypowiedział się Krystian Binder, dyrektor Działu Północ. Przybliżył uczestnikom spotkania nowoczesne rozwiązania w zakresie prac geotechnicznych i hydrotechnicznych. Dostępne technologie wzmacniania podłoża przedstawiono na konkretnych przykładach. Ponadto opowiedział również o problemie zanieczyszczenia gruntu oraz konieczności jego remediacji w świetle obowiązujących przepisów.
Spotkanie zamknęła reprezentująca Freyssinet Polska Violetta Drukała-Ptak, ekspert w zakresie realizacji konstrukcji mostowych oraz manager ds. komunikacji w jednym. Przedstawiła możliwości zastosowania konstrukcji oporowych z gruntu zbrojonego Terre Armee® w środowisku wodnym. Przedstawione przykłady zastosowań poparte zostały referencjami z realizacji, jakie miały miejsce w wielu miejscach na świecie.
Seminarium to było nie tylko prezentacją możliwości projektowych i wykonawczych firm z grupy Soletanche Freyssinet, ale również okazją do spotkania ludzi zaangażowanych w zagadnienia hydrotechniczne i geotechniczne w lokalnym środowisku branżowym oraz umożliwiło nawiązanie nowych kontaktów i wymianę doświadczeń.
Przeczytaj także: Każdy sobie rzepkę skrobie – współpraca i komunikacja na budowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.