• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy po raz pierwszy w Polsce

Opublikowano: 12-03-2018 Źródło: Amber Expo

Polska, jako pierwszy kraj Europy Środkowo-Wschodniej, była organizatorem i gospodarzem Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego, który w dniach 20–23 lutego 2018 r. odbył się już po raz piętnasty. W tym wydarzeniu, odbywającym się raz na cztery lata, biorą udział eksperci, naukowcy, a także praktycy z firm na co dzień zajmujących się zadaniami związanymi z utrzymaniem dróg zimą na całym świecie.


XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy po raz pierwszy w Polsce. Fot. AIPCR-PIARC XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy po raz pierwszy w Polsce. Fot. AIPCR-PIARC

Spotkania ministrów odpowiedzialnych za transport z różnych stron świata, eksperckie burze mózgów, wymiana poglądów, konstruktywne panele dyskusyjne, futurystyczne pomysły, które stają się rzeczywistością, zmagania zimowych mistrzów kierownicy oraz pierwsze w historii kongresu wyróżnienia dla najlepszych panelistów – to najważniejsze elementy tegorocznego zgromadzenia, jak podkreślają organizatorzy, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC oraz Miasto Gdańsk.

Kongres otworzył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Witam Państwa w Polsce – transportowym sercu Europy. Jestem dumny, że na pierwszego w tej części kontynentu gospodarza Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego wybrano nasz kraj – mówił minister, oddając później głos prezydentowi PIARC Claude Van Rootenowi oraz Iwonie Stępień-Kotlarek, zastępcy dyrektora GDDKiA.

Gdy wchodziliśmy do UE, administrowaliśmy tylko 800 km dróg szybkiego ruchu. Teraz jest ich już ponad 3,5 tys. km. Ta wielkość sieci drogowej stawia przed nami duże wyzwania w zakresie jej zimowego utrzymania. Uczymy się od najlepszych, a tacy są na tym kongresie – podkreślała dyrektor Stępień-Kotlarek.

W pierwszym dniu najbardziej znaczącym punktem programu była sesja z udziałem przedstawicieli rządów: Litwy – gościem był minister transportu i komunikacji Rokas Masiulis, Czarnogóry – którą reprezentował minister transportu i gospodarki morskiej Osman Nurković oraz Japonii – skąd przybył wiceminister infrastruktury, transportu i turystyki Masafumi Mori.

Fot. AIPCR-PIARC Fot. AIPCR-PIARC

Ministrowie europejscy podkreślali, że podstawą powinno być opracowywanie nowych, skutecznych, ale jednocześnie niedrogich technologii i rozwiązań systemowych w zakresie budowy dróg – gdyż niewielkie nakłady finansowe na drogi są bolączką wielu krajów Europy. Gość z Japonii opowiadał z kolei o nowoczesnych formach przekazywania informacji drogowych, np. poprzez media społecznościowe. Wszyscy szefowie resortów podkreślali konieczność reagowania na zmiany klimatyczne w kwestii utrzymania dróg, zaznaczając, że opady śniegu często pojawiają się w miejscach i okresach czasu, w których dotychczas praktycznie nie występowały.

Drugi dzień kongresu był najbardziej rozbudowanym pod względem liczby wykładów i dyskusji ekspertów na sesjach technicznych. Wśród poruszonych tematów znalazły się tak istotne kwestie, jak zarządzanie obiektami tunelowymi i mostowymi w zimie. Wśród 70 prelegentów znaleźli się goście z rozmaitych krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji, a nawet północnej części Afryki.

Po raz pierwszy w historii kongresu, Światowa Organizacja Drogowa PIARC przyznała nagrody za najlepsze referaty oraz tytuł „Młodego Profesjonalisty”. Statuetki wręczali przedstawiciele PIARC – prezydent Claude Van Rooten, wiceprezydent Shigeru Kikukawa oraz szef Komitetu Technicznego B.2 Didier Giloppe.

W pierwszej kategorii wyróżniono 7 z 170 przesłanych na kongres. Nagrodzeni zostali:

  • Andres Olloqui z Hiszpanii – za pracę o zarządzaniu zagrożeniem lawinowym na drodze;
  • Kazuhide Kiyasu z Japonii – za pracę o wpływie wywieranym na ruch drogowy przez środki zaradcze stosowane przeciwko klęsce żywiołowej w postaci silnych opadów śniegu;
  • Ivana Durickovic z Francji – za pracę o wpływie soli przeciwoblodzeniowych na korozję konstrukcji mostów;
  • Amanda Siems-Anderson ze Stanów Zjednoczonych – za pracę o wykorzystaniu systemu Pikalert w programie pilotażowym Departamentu Transportu stanu Wyoming dotyczącym pojazdów połączonych;
  • Jakko Klang z Finlandii – za pracę o skutkach dla bezpieczeństwa niższych ograniczeń prędkości w miesiącach zimowych;
  • Juha Aijo z Finlandii – za pracę o Instrukcji utrzymania zimowego dla Fińskiej Agencji Transportu;
  • Anna Niska ze Szwecji – za pracę o „Sweep–salting”, czyli metodzie zimowego utrzymania ścieżek rowerowych.

„The Young Proffesional Award”, czyli tytuł "Młodego Profesjonalisty" otrzymał Henri Giudici z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, specjalizujący się w badaniu zachowania opon w warunkach śniegowych. Jego wyróżniony referat dotyczył opisu technicznego dwóch urządzeń do badania interakcji pomiędzy oponą i nawierzchnią – LARS i Lumi.

Trzeciego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach zimowego utrzymania dróg, skupiających się na potrzebach użytkownika w centrum usług zimowych. Ponadto, w porannej sekcji spotkań poruszony został temat lawin. Swoimi doświadczeniami i wynikami badań podzielili się naukowcy z Japonii i Hiszpanii.

Duże zainteresowanie wywołała prezentacja przez gości ze Skandynawii „Arktycznego Inteligentnego Korytarza”. Przebiega on między Finlandią a Norwegią za kołem podbiegunowym i zapewnia przejazd po śniegu autonomicznego samochodu. Korytarz połączony jest z dworcami kolejowymi, lotniskami czy portem morskim w Tromsø. Pozwala on np. na dostarczenie danego towaru, bez narażania się jego odbiorcy na jazdę w niebezpiecznych warunkach zimowych.

Porywające zmagania zimowych mistrzów kierownicy

Jedną z głównych atrakcji XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego były pierwsze w Trójmieście, a trzecie w historii kongresu, zawody pługów odśnieżnych. Na wymagającym torze utworzonym przy stadionie Energa Gdańsk zaprezentowało się 21 zawodników z ośmiu krajów: Andory, Austrii, Francji, Kanady, Niemiec, Polski, Portugalii i Węgier. Wydarzenie było otwarte dla widzów, spora grupa kibiców oczywiście najgłośniej wspierała polskich zawodników, w tym dwóch miejscowych – z woj. pomorskiego. Pierwsze miejsce zdobył Gerhard Vock z Austrii

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia