Ponad stuletnie lotnisko sportowe w Gliwicach przejdzie modernizację. Dzięki budowie m.in. utwardzonej drogi startowej stanie się lotniskiem publicznym o ograniczonej certyfikacji i będzie mogło obsługiwać loty biznesowe i tzw. mały ruch cargo. Korzystać mają z niego m.in. przedsiębiorcy gliwickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w pobliżu znajduje się też węzeł autostrad A1 i A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej, obejmującej miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
Lotnisko w Gliwicach obsłuży mały ruch cargo. Fot. Aeroklub Gliwicki/Facebook
Początek prac zaplanowano na lipiec br. Na lotnisku o powierzchni 88 ha, które obecnie dysponuje jedynie trawiastymi pasami startowymi , powstanie utwardzona droga startowa o długości 900 m, drogi kołowania, płyta postojowa i kontenerowa stacji paliw, a także parkinki i drogi dojazdowe.
Inwestycja, któą realizuje miejska spółka Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (GARP), zostanie sfinansowana w całości przez miasto. W 2017 r. samorządowcy zwiększyli kapitał zakładowy GAPR o około 8 mln zł, a jeszcze w kwietniu przekażą do budżetu agencji następne 9 mln zł. W ub.r. GARP otrzymał również miejskie grunty o powierzchni ponad 418 tys. m2, wchodzące w skład lotniska, a przeznaczone na jego rozbudowę.
Dokumentację projektową, tj. koncepcję programowo-przestrzenną, projekt budowlany i wykonawczy, tzw. przedmiar robót, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru oraz kosztorys inwestorski, opracowała firma Innebo Group.
Aktualnie poszukiwany jest wykonawca rozbiórki asfaltowego kręgu modelarskiego, betonowego placu technicznego oraz betonowej drogi kołowania. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na zbiornik retencyjny, a później – przetarg na drogę startową. Główne prace modernizacyjne powinny ruszyć w lipcu, a zmodernizowany obiekt powinien być gotowy w przyszłym roku – podaje GARP.
Jednocześnie Aeroklub Gliwicki zaplanował niezależną rozbudowę i przebudowę istniejących obiektów poprzemysłowych, w ramach rewitalizacji dawnych warsztatów lotniczych.
Przeczytaj także: Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.