Z komunikatu wynika, że Rail Baltica na odcinku Czyżew-Białystok będzie prowadzona na zamkniętych terenach kolejowych w dziewięciu gminach województwa podlaskiego. Chodzi o gminy: Czyżew, Szepietowo, Nowe Piekuty, Sokoły, Poświętne, Łapy, Turośń Kościelna, Choroszcz i Białystok.


Jak w marcu informowały PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), postępowanie przetargowe na modernizację odcinka Czyżew–Białystok zostanie ogłoszone w połowie br. Efektem ma być m.in. skrócenie podróży z Białegostoku do Warszawy o całe dwie godziny.

Zaplanowano budowę m.in. dwóch wiaduktów kolejowych, trzech dwupoziomowych skrzyżowań tras drogowych i kolejowych oraz czterech przejść pod torami. Do tego wyremontowane zostaną stacje kolejowe i przystanki. Wybudowany będzie nowy przystanek Białystok-Słoneczny Stok. Koszt przeprowadzenia całej inwestycji to około 1,6 mld zł.

Po zakończeniu prac, co ma nastąpić pod koniec 2020 r., pociągi pasażerskie będą mogły jeździć tą trasą z maksymalną prędkością 160 km/godz., a towarowe – 120 km/godz.

Rail Baltica to linia kolejowa, która połączy Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Będzie częścią transeuropejskiego korytarza transportowego. Polski fragment trasy ma liczyć 341 km.

Przeczytaj także: We Wrocławiu powstanie nowy przystanek kolejowy