Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji specustawy dotyczącej przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Celem noweli jest dostosowanie zapisów aktu do nowych przepisów prawa wodnego. Jedną ze zmian jest przejęcie kompetencji marszałków województw w zakresie wydawania zgód i pozwoleń wodno-prawnych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Nowelizacja specustawy dot. przekopu Mierzei Wiślanej z pozytywną opinią sejmowej komisji. Fot. ilustr. Pixabay
Konieczność nowelizacji wynika ze zmiany w zakresie prawa wodnego i kompetencji w zakresie gospodarki wodnej - od 1 stycznia kompetencje w zakresie zarządzania wodami zostały powierzone Wodom Polskim; w dużej mierze dotyczy to przejęcia kompetencji od marszałków szczególnie w zakresie wydawania zgód wodno-prawnych i pozwoleń wodno-prawnych – tłumaczyła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ), dodając, że zmiana jest „administracyjną koniecznością”.
Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczny projekt rządu. Zakłada przekop o długości 1300 m i głębokości 5 m, którego efektem będzie możliwość wpływania do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską o długości 22 km ma kosztować 880 mln zł. Realizację przedsięwzięcia zaplanowano na lata 2017–2022.
Specustawa dot. przekopu przez Mierzeję Wiślaną została przyjęta przez parlament w 2017 r. Aktualnie trwają prace nad jej nowelizacją.
Przeczytaj także: Władze Warmii i Mazur popierają przekop przez Mierzeję Wiślaną
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.