Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), miasto Jaworzno oraz Ministerstwo Infrastruktury (MI) podpisały list intencyjny o współpracy, w ramach którego powstanie w Jaworznie specjalna strefa do testów jazdy prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego – przekazało w informacji prasowe NCBR.
Jaworzno – pierwsze miasto z autonomicznymi autobusami. Fot. um.jaworzno.pl
Udział w dzisiejszym przedsięwzięciu jest elementem horyzontalnego zaangażowania ministra infrastruktury w działania związane z wdrażaniem rozwiązań dotyczących automatyzacji transportu drogowego. Trwa właśnie rewolucja technologiczna – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, cytowany w komunikacie – dążenie do zautomatyzowania przewozów, do cyfryzacji modeli zarządzania i całkowitej zmiany modelu podróży.
Jak przypomniał wiceminister, coraz częściej przeprowadza się testy gotowych rozwiązań umożliwiających kierowanie pojazdami przy ograniczonym udziale człowieka i w niedalekiej przyszłości być może urządzenia pokładowe na stałe przejmą kontrolę nad ruchem pojazdu na drodze.
Ministerstwo Infrastruktury konsekwentnie stoi na stanowisku, że ze względu na konieczność zwiększania bezpieczeństwa użytkowników dróg, jak i bezpieczeństwa transportu, a także coraz ważniejszego bezpieczeństwa danych przekazywanych na masową skalę, konieczne jest, aby do użytku dopuszczać tylko dobrze zweryfikowane technologie – stąd nasze poparcie dla stworzenia w Polsce obszaru testowego, gdzie w różnych warunkach możliwe będzie testowanie nowych rozwiązań – wyjaśnił Chodkiewicz.
Jazda autonomiczna prototypów autobusów testowana będzie na terenie zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, a także na specjalnie przygotowanym obszarze testowym. Zamówione pojazdy muszą cechować się autonomicznością na poziomie co najmniej 3 w klasyfikacji SAE International – oznacza to, że jazda autonomiczna będzie możliwa jedynie warunkowo, pod nadzorem człowieka.
Pojazdy te będą w stanie same poruszać się co najmniej po terenie zajezdni. W szczególności powinny same podjechać na stanowisko ładowania oraz po naładowaniu zaparkować na wskazanym miejscu. Według harmonogramu programu testy prototypów pojazdów bezemisyjnych transportu publicznego odbędą się już pod koniec przyszłego roku, podano także.
Program ten realizowany jest w oparciu o nową formułę partnerstwa innowacyjnego.Uruchomione postępowanie jest największym w Europie przetargiem ogłoszonym w nowym trybie partnerstwa innowacyjnego na opracowanie i sprzedaż pojazdów transportu publicznego. Inicjatywa ta wpisuje się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a szczegółowo w Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce, przypomniano.
Przetarg na zeroemisyjne autonomiczne autobusy
Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym obejmującym opracowanie i dostawę innowacyjnych autobusów zeroemisyjnych złożyło dziewięciu wykonawców. Po rozstrzygnięciu przetargu i sygnowaniu kontraktów w ramach partnerstwa innowacyjnego, prace B+R realizowane będą w trzech etapach.
Chcemy, aby testy prototypów odbyły się w Jaworznie pod koniec przyszłego roku. Natomiast po stronie odbiorców innowacyjnych autobusów znajduje się 26 jednostek samorządu terytorialnego, w tym Jaworzno, oraz Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia zrzeszająca 41 gmin. Zakładamy, że do końca 2023 r. po polskich drogach będzie jeździć ponad 1000 bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego opracowanych w ramach naszego programu – poinformował zastępca dyrektora NCBR Aleksander Nawrat.
Jaworzno jest jednym z liderów elektromobilności w Polsce. Około 40% floty lokalnego przewoźnika komunikacji miejskiej to dziś pojazdy elektryczne; celem administracji miejskiej jest zwiększenie tego poziomu do 80%.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.