Kontenery w powodzeniem znajdują zastosowanie. To ciekawe rozwiązanie dla architektów poszukujących rozwiązań charakteryzujących się dużą uniwersalnością. Wystarczy spojrzeć na kontenerowe projekty z całego świata, by przekonać się, jak wiele możliwości dają proste z pozoru moduły. Dzięki firmom (takim jak np. Anga), oferującym ich sprzedaż oraz wynajem, można w łatwy i ekonomiczny sposób zbudować konstrukcję z kontenerów. Jakie są zatem zalety tego rozwiązania i co właściwie można z kontenerów zbudować?

Kluczowe cechy

Co przyciąga projektantów do kontenerów? Poza modnym, minimalistycznym designem, kontenery oferują wiele funkcjonalnych zalet. Przede wszystkim są tanie i łatwe w transporcie, co umożliwia stawianie ich w ciekawych lokalizacjach oraz używanie jako budynków tymczasowych. Istotną cechą jest też uniwersalność: przestrzeń typowego kontenera o wymiarach 6 x 2,4 m można wyposażyć dodatkowo m.in. w instalację elektryczną czy klimatyzację, a jego ściany zmodyfikować poprzez oszklenie bądź wstawienie witryn. Maksymalny rozmiar jednego kontenera to 8 x 3 m, a dzięki modułowości można je oczywiście łączyć. Adaptacyjność tych konstrukcji zapewnia, że sprawdzają się one zarówno na ulicach miast jako kontenery handlowe, jak i bardziej rozbudowane rozwiązania.

Kontener handlowy może zostać wyposażony we wszystkie udogodnienia, jak aneks kuchenny, część sanitarna, ogrzewanie, klimatyzacja, instalacja elektryczna. Konstrukcja złożona z kilku takich modułów może posiadać wydzieloną część handlową oraz zaplecze. Z kolei kontenery o charakterze mieszkalnym mają podobną budowę jak kontenery handlowe czy biurowe, jednak od tych wariantów odróżnia je między innymi grubsza izolacja.

Dom, kawiarnia, a może browar?

Zastosowań dla kontenerów nie brakuje – w Kalifornii przykładowo powstał dwupiętrowy apartamentowiec, który jest w stanie pomieścić na swojej przestrzeni 16 rodzin. Projekt na jeszcze większą skalę można zobaczyć w Amsterdamie, gdzie aż 1000 kontenerów posłużyło do stworzenia taniej przestrzeni mieszkalnej dla studentów (https://www.ecowatch.com/shipping-container-homes-2012538184.html).

Kontenery mogą posłużyć nie tylko jako mieszkania. Przykładowo w Dublinie zbudowano z nich modną kawiarnię (http://www.dailyedge.ie/container-coffee-dublin-3347536-Apr2017/). W naszym kraju zaś realizowany jest obecnie projekt bazującego na kontenerach browaru, który zostanie postawiony na drodze z Bielska-Białej do Żywca (http://www.propertydesign.pl/architektura/104/oryginalny_budynek_browaru_zlozony_z_kontenerow,9214.html).

Konstrukcje z kontenerów powstają coraz częściej nie tylko za granicą, ale też w naszym kraju. Różnorodność projektów pokazuje, że jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne i atrakcyjnie ekonomicznie, ale również uniwersalne.