• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dworzec Warszawa Zachodnia: nowy węzeł komunikacyjny

Opublikowano: 11-07-2018 Źródło: PKP PLK

– Nowa, przebudowana Warszawa Zachodnia będzie funkcjonalnym, pozbawionym barier architektonicznych węzłem komunikacyjnym. Pasażerowie pociągów, tramwajów i autobusów zyskają wygodne podróże. Stacja będzie miała całkowicie zadaszone perony, podziemną przestrzeń pasażerską na poziomie -1 oraz przystanek tramwajowy na poziomie -2 – podały 10 lipca br. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK).


Tak ma wyglądać nowy budynek dworca Warszawa Zachodnia. Źródło: PKP PLK Tak ma wyglądać nowy budynek dworca Warszawa Zachodnia. Źródło: PKP PLK

PKP PLK i Tramwaje Warszawskie podpisały 10 lipca br. porozumienie ws. budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego Warszawa Zachodnia. Podmioty razem realizować będą inwestycję, która obejmie budowę podziemnego przystanku tramwajowego, a także wykonanie konstrukcji dla przyszłego tunelu tramwajowego pod zmodernizowaną stacją Warszawa Zachodnia. Przystanek będzie jednym z głównych punktów przesiadkowych na nowej trasie tramwajowej z Woli do Wilanowa. Prace trwać mają do II połowy 2022 r.

Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia to realizacja potrzeb pasażerów i mieszkańców, tworzenie zintegrowanego systemu transportu publicznego, w którym szczególnie istotną rolę pełni kolej. Jednym z ważnych celów Krajowego Programu Kolejowego jest ułatwienie komunikacji w aglomeracjach m.in. przez lepsze łączenie różnych środków transportu. Takie rozwiązania uwzględniamy m.in. w Warszawie, Krakowie, Wałbrzychu, Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Projekt zakłada budowę peronów dostępnych dla osób o ograniczonej mobilności: każdy z nich wyposażony zostanie w ruchome schody i windy, przystosowane do przewozu wózków i rowerów. Czytelne oznakowanie oraz system informacji pasażerskiej ułatwią obsługę na peronach. Ponadto, halę peronową przykryje dach, a przejście podziemne zostanie w pełni zmodernizowane – będzie wyższe i szersze oraz połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Świetliki umieszczone w konstrukcji peronów zapewnią naturalne światło.

Tak ma wyglądać nowy węzeł komunikacyjny Warszawa Zachodnia. Źródło: PKP PLK Tak ma wyglądać nowy węzeł komunikacyjny Warszawa Zachodnia. Źródło: PKP PLK

PKP PLK w realizacji inwestycji uwzględniają potrzebę dogodnych połączeń kolei z komunikacją miejską. Nowa Warszawa Zachodnia zwiększy komfort podróżnych przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i międzyregionalnych, przesiadających się do autobusów i tramwajów. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów oraz dogodnego dostępu do transportu miejskiego – wyjaśnił Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Warszawa Zachodnia to największa stacja kolejowa w Polsce pod względem wielkości ruchu pasażerskiego; w ciągu doby obsługuje około 1000 pociągów. W ramach modernizacji linii średnicowej trasa od Warszawy Zachodniej do Wschodniej będzie przystosowana do większej liczby pociągów, transport miejski również zwiększy swoją przepustowość.

Budowa węzła przesiadkowego na Warszawie Zachodniej, największej stacji kolejowej w Polsce pod względem wielkości ruchu pasażerskiego, w przyjazny i wygodny dla pasażerów sposób zintegruje szynową komunikację miejską z koleją. To ważny element realizacji długofalowej strategii Tramwajów Warszawskich, której celem jest dalszy rozwój nowoczesnej, komfortowej i ekologicznej komunikacji tramwajowej w stolicy. Cel ten jest zbieżny ze strategią Warszawy, która zakłada priorytet dla komunikacji szynowej, w tym rozbudowę i modernizację tras tramwajowych – powiedział Wojciech Bartelski, prezes zarządu, Tramwaje Warszawskie sp. z o.o.

Projekt przebudowy stacji wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych za ponad 11 mln zł wykonuje firma Torprojekt sp. z o.o. Planowany termin ukończenia projektu to pierwsze półrocze 2019 r. W II poł. 2019 r. przewiduje się rozpoczęcie robót budowlanych, a zakończenie inwestycji – w II połowie 2022 r. Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia otrzymała dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Budimex z kontraktem na modernizację linii E59
 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!