W branży geoinżynieryjnej garść eksperckiej wiedzy opartej o case study. Paweł Świętochowski, kierownik działu Konstrukcji Żelbetowych w Soletanche Polska, pisze o nowoczesnych rozwiązaniach, które pozwalają realizować przedsięwzięcia budowlane z zachowaniem najwyższej jakości przy jednoczesnym ograniczeniu zbędnych wydatków. To przede wszystkim ścisła współpraca pomiędzy robotami geotechnicznymi a żelbetowymi, ale także dobór odpowiedniej technologii. Firma Soletanche Polska w taki sposób pracowała m.in. na placu budowy obiektu mieszkalnego w Warszawie, gdzie zastosowała technologię TRENCHMIX®. Służyła ona jednocześnie jako tymczasowe zabezpieczenie wykopu oraz przesłona przeciwfiltracyjna.

O zabezpieczeniach wykopu, również w kontekście realizacji projektu budynku mieszkalnego, można przeczytać w artykule dotyczącym zastosowania palisady z pali CFA (ang. Continuous Flight Auger – wiercone świdrem ciągłym) w rejonie dawnego koryta Wisły w Krakowie. Prace przy ul. Grzegórzeckiej okazały się trudne z uwagi na fakt, iż na terenie tym występowały grunty powstałe m.in. z osadów naniesionych przez rzekę. Choć początkowo wykop miał być zabezpieczony z wykorzystaniem grodzic pogrążanych wibracyjnie, wykonawca tej części robót – firma Greifbau – zaproponował zmianę rozwiązania i użycie pali CFA oraz rozpór stalowych.

Oprócz tego w nowym „GDMT” można przeczytać m.in. o projektowaniu obiektów podziemnych oraz rozwoju kolei metropolitalnej w Polsce, a także – tradycyjnie – zapoznać się z najnowszymi realizacjami drogowymi, mostowymi i tunelowymi w Polsce. Co dzieje się na budowie Trasy Kaszubskiej? Gdzie powstanie most w kształcie żagla? Dlaczego w Świnoujściu powstanie tunel, a nie most? Jak Australia radzi sobie z korkami i ile potrwa realizacja projektu London Power Tunnels? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w najnowszym wydaniu kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. Miłej lektury!