Głównym powodem budowy wiaduktu w Gogolinie jest fakt, że zamknięty przejazd kolejowy powoduje powstawanie zatorów na drogach. Dokumentację projektową wykona firma Multiconsult Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Koszt budowy wiaduktu w Gogolinie to około 30 mln zł. Z kolei samo opracowanie dokumentacji projektowej będzie kosztować nieco ponad 993 tys. zł, co w całości zostanie pokryte przez gminę Gogolin.


Planowany termin uzyskania decyzji ZRID to IV kwartał 2019 r. Inwestorami zadania są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Województwo Opolskie oraz gmina Gogolin. Zgodnie z planami, wiadukt w Gogolinie ma być gotowy pod koniec 2021 r.

Należy pamiętać, że po modernizacji linii kolejowej 136 ruch na niej będzie jeszcze większy, więc wiadukt będzie wyjątkowo potrzebny. Wiadukt budujemy w centrum miasta, ale tak naprawdę zmieniamy cały układ komunikacyjny centrum miasta, w związku z czym będzie to na pewno duże wyzwanie – mówi, cytowany w komunikacie, Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwa Opolskiego.

Budowa wiaduktu w Gogolinie – zadanie obejmuje głównie zmianę przebiegu DW409 na długości 1,1 km, a także budowę wiaduktu nad linią kolejową nr 136 oraz mniejszego wiaduktu nad ul. Konopnickiej.

Zobacz także: Zbudują największy wiadukt kolejowy w Kielcach