W 2017 r. oddano do użytkowania 178 342 mieszkania, a więc o 9,2% więcej niż w roku poprzednim. Rynek z miesiąca na miesiąc bił kolejne rekordy, a apetyty inwestorów utrzymują się również w bieżącym roku. Po ośmiu miesiącach 2018 r. oddano do użytkowania 114 802 mieszkania. Odnotowano tym samym wzrost na poziomie 4,3% w stosunku do rekordowego 2017 r. Przyjmując jednak za okres bazowy rok 2016, jest to wzrost o 15,6%. Nie należy spodziewać się, że liczba mieszkań dostarczonych do użytkowania zacznie nagle drastycznie spadać, bowiem dynamika rozpoczynanych budów nadal utrzymuje się na dodatnim poziomie. Trzeba jednak podkreślić, iż rynek mieszkaniowy, podobnie, jak pozostałe sektory budownictwa, mierzy się z wieloma trudnościami. Już teraz zauważalny jest trend wstrzymywania się z inwestycjami deweloperów, gdyż projekty stają się dla nich mało rentowne. Wysokie koszty budowy uwzględniające wzrost cen materiałów budowlanych, gruntów, kosztów pracy i podwykonawców nie dałyby odzwierciedlenia w sprzedaży mieszkań, gdyż konsumenci nie byliby w stanie udźwignąć takich podwyżek cen.

Kolejne lata bez wątpienia będą przynosić spadki w budownictwie mieszkaniowym. Jesteśmy w tej chwili na szczycie pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Jednak utrzymywanie dynamiki wzrostu r/r na poziomie 9–10% jest niemożliwe do uzyskania ze względu na coraz większe wolumeny. Czy prawdziwa siła sektora tkwi jednak w nowym budownictwie? W ciągu ostatnich 10 lat rok rocznie średnio oddawano ok. 153 tys. mieszkań, podczas gdy w Polsce mamy 14,4 mln zasób mieszkań, z czego ponad 70% została wybudowana przed '89 rokiem. Biorąc pod uwagę kondycję budynków, w kolejnych latach znacząco będzie wzrastać zapotrzebowanie na ich renowacje. Co więcej, aż 71,7% gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont lub wykończenie mieszkania lub domu. Oczywiście, może być to zwykłe pomalowanie ścian, ale nadal ta liczba jest oszałamiająca. Tym bardziej, we wcześniejszych latach odsetek ten kształtował się znacznie niżej, na poziomie około 40%. Sytuacja finansowa Polaków poprawiła się, przez co częściej podejmują oni decyzje inwestycyjne. Oczywiście, na wzrost planowanych remontów wpływ miał również program 500+. Zapytaliśmy bowiem Kowalskich, którzy korzystają ze środków 500+, o dwa główne ich przeznaczenia. Blisko co piąte gospodarstwo domowe wskazało właśnie na remonty w domu lub mieszkaniu (18%). A pamiętajmy, że prosiliśmy respondentów o wskazanie wyłącznie dwóch głównych przeznaczeń. Największy odsetek Polaków planuje dokonać remontu ścian wewnętrznych oraz sufitów, a także podłóg.

Warto również dodać, iż w 2016 roku nastąpił wzrost o 5,3% liczby wykonanych robót remontowych przywracających budynkom i mieszkaniom  pierwotną wartość techniczną, które polegały na robotach remontowych związanych z wymianą wszystkich lub niektórych instalacji. Dla przykładu w 407,0 tys. mieszkań dokonano wymiany instalacji, w 213,8 tys. wymiany stolarki budowlanej. Liczba ta prezentuje tylko te mieszkania, które nie były objęte kapitalnym remontem. Dla porównania w 2016 r. do użytkowania oddano ok. 163 tys. mieszkań. Obrazuje to jak duży potencjał tkwi w budownictwie remontowanym, a to dopiero początek rozwoju tego trendu.

Co czeka rynek mieszkaniowy (nowy i remontowany) w przyszłym roku? Prognozy zostaną zaprezentowane już 7 listopada podczas konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2018 (www.konferencjamrb2018.syskonf.pl), która jest jednym z najważniejszych i największych eventów sektora budowlanego w Polsce. Wydarzenie odbywa się po raz 21. Eksperci zarówno zaprezentują aktualną sytuację gospodarczą kraju i branży budowlanej, jak i przedstawią prognozy dla rynku w podziale na budownictwo mieszkaniowe, niemieszkalne i inżynieryjne. Podczas wydarzenia będzie miała miejsce również debata, w której wezmą udział przedstawiciele organizacji branżowych. Podejmą oni tematykę przyszłości budownictwa po 2020 roku.

Konferencja organizowana jest przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku oraz Polska Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa.

Konferencja MONITORING RYNKU BUDOWLANEGO 2018. PROGNOZY RYNKOWE odbędzie się 7 listopada 2018 r. w budynku Ch8 przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie.

Zakres analityczny i prognostyczny Konferencji Monitoring Rynku Budowlanego pozwala jej odbiorcom na zapoznanie się ze złożonymi czynnikami i miernikami mającymi wpływ na branżę budowlaną oraz ich przyszłą projekcję, co jest niezbędne do budowania strategii firmy.

Weź udział w konferencji i poznaj rzetelne DANE dostarczone przez ASM - lidera badań branży budowlanej. W ten sposób uczestnicy spotkania wyposażeni w rzetelną wiedzę mogą kreować zakres działań swoich przedsiębiorstw oraz tym samym wpływać na rozwój przyszłości branży budowlanej. Kolejne edycje MRB są również doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów branżowych.  

W programie konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2018 znajdują się cztery główne bloki.

SESJA I – BUDOWNICTWO VS. POLSKA GOSPODARKA

SESJA II - BUDOWNICTWO NIEMIESZKALNE I INŻYNIERYJNE

SESJA III – DEBATA: CZY TO JESZCZE WZROST, CZY JUŻ DOJRZAŁOŚĆ RYNKU BUDOWLANEGO?
PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO BUDOWNICTWA PO 2020 ROKU.

SESJA IV - BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE

Instytut ASM stale monitoruje rynek budowlany, zarówno pozyskując i analizując dane statystyczne, jak i podejmując liczne inicjatywy dla branży budowlanej. Oprócz badaczy i analityków ASM tradycyjnie podczas konferencji wystąpią eksperci zewnętrzni.

WAŻNA INFORMACJA!

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy program konferencji znajdują się na platformie https://konferencjamrb2018.syskonf.pl/

Biuro Konferencji

ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 5, 99-301 Kutno
Tel.: +48 (24) 355 77 00; Faks +48 (24) 355 77 01/03
www.asm-poland.com.pl

Informacji na temat konferencji udziela:

Elżbieta Czerniec, tel. kom. +48 605 218 999, e-mail: e.czerniec@asm-poland.com.pl.

Przeczytaj także: Czy firmy budowlane czeka kolejny kryzys?