Nowe i przebudowane falochrony mają zwiększyć bezpieczeństwo statków wpływających i wypływających przez nowo powstałe wejście wschodnie do Portu Północnego. Z kolei dzięki budowie nowych torów wodnych zwiększy się przepustowość żeglugi. Aktualnie statki poruszają się tam jednokierunkowo, ponieważ tor podejściowy nie uwzględnia mijania się dwóch jednostek. Po zakończeniu prac duże statki będą mogły korzystać z ruchu dwukierunkowego.

Dla zwiększenia swojej konkurencyjności gdański port musi utrzymać obecnych i przyciągnąć potencjalnych armatorów, firmy logistyczne i spedycyjne. Każdy z tych podmiotów oczekuje, że infrastruktura portowa będzie spełniać najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie sprawności i bezpieczeństwa żeglugi. Prace modernizacyjne zaplanowane w Porcie Północnym wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom – powiedział Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT), który przekazał zarządowi portu 611 mln zł unijnego dofinansowania na realizację przedsięwzięcia.

Port Gdańsk położony jest w centralnej części południowego wybrzeża Bałtyku, nad Zatoką Gdańską na Martwej Wiśle. Całkowita długość infrastruktury portowej to 23,9 km. Dwa główne obszary jednostki to port wewnętrzny, w którym znajdują się m.in. terminal kontenerowy, baza i terminal dla promów pasażerskich oraz statków ro-ro, a także port zewnętrzny, gdzie zlokalizowane są specjalistyczne bazy przeładunku surowców energetycznych oraz nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT. Zdolność przeładunkowa portu wewnętrznego to 13,6 mln ton, natomiast portu zewnętrznego – 85,5 mln ton.

Przeczytaj także: Port w Gdańsku: rozbudują sieć drogowo-kolejową