• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Odkrycia w Chotyńcu mogą zmienić historię

Opublikowano: 09-09-2018 Źródło: Uniwersytet Rzeszowski

Trwają kolejne badania archeologiczne w Chotyńcu (woj. podkarpackie, powiat jarosławski). Obecnie odsłaniane są trzy części tzw. zolnika, zlokalizowanego na grodzisku z wczesnej epoki żelaza (VII-V w. p.n.e.). To najdalej wysunięta enklawa świata scytyjskiego. Badania prowadzą archeologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego.


Grodzisko w Chotyńcu. Fot. Uniwersytet Rzeszowski Grodzisko w Chotyńcu. Fot. Uniwersytet Rzeszowski

W Chotyńcu (woj. podkarpackie, powiat jarosławski) obecnie odsłaniane są trzy kolejne części zolnika, zlokalizowanego na grodzisku z wczesnej epoki żelaza (VII-V w. p.n.e.). To najdalej wysunięta enklawa świata scytyjskiego. Badania prowadzą archeologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Czym był tzw. zolnik w Chotyńcu?

Zolnik w Chotyńcu powstał na specjalnie usypanym wyniesieniu o średnicy około 30 m. Odbywały się tu obrzędy połączone z rytualnymi ucztami. Jak czytamy na internetowej stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR), właśnie z tego powodu na miejscu znajduje się dużo zwierzęcych kości i rozbitych naczyń. Znaleziono je w warstwach z charakterystyczną spalenizną  i popiołem – z języka rosyjskiego tzw. zołą, stąd „zolnik”.


Zolnik prawdopodobnie otoczony był koncentryczną ścianą lub inną konstrukcją, której pozostałością jest gliniana polepa. Ta swoista architektura jest zupełną nowością, a poczynione szczegółowe obserwacje umożliwią w przyszłości zrekonstruowanie tego wyjątkowego, a na ziemiach polskich jedynego obiektu – czytamy na stronie URz.

W ostatnim czasie archeologowie z Rzeszowa znaleźli fragmenty kolejnych greckich amfor oraz kilkanaście typowo scytyjskich brązowych grocików do strzał. Ponadto natknięto się na ozdoby z brązu (szpile, paciorki, pierścienie, duży fragment naszyjnika) i fragmenty naczyń.

W Chotyńcu trwają badania archeologiczne. Fot. Uniwersytet Rzeszowski W Chotyńcu trwają badania archeologiczne. Fot. Uniwersytet Rzeszowski

Obecne badania w Chotyńcu na tzw. zolniku, zlokalizowanym na grodzisku z wczesnej epoki żelaza (VII-V w. p.n.e.) i związanym ze scytyjskim kręgiem kulturowym, są kontynuacją prac badawczych rozpoczętych w 2017 r.

Znalezisko z Chotyńca. Fot. Uniwersytet Rzeszowski Znalezisko z Chotyńca. Fot. Uniwersytet Rzeszowski

Znalezisko z Chotyńca. Fot. Uniwersytet Rzeszowski Znalezisko z Chotyńca. Fot. Uniwersytet Rzeszowski

W ub.r. odnaleziono grecką amforę na wino, jedyny taki artefakt na ziemiach polskich. Jak uważa prof. dr hab. Sylwester Czopek, kierownik zespołu archeologów z URz, na jednoznaczne wnioski jest jeszcze za wcześnie, ale kolejne znaleziska pozwalają zakładać, że w Chotyńcu mieszkał ktoś bardzo ważny, bo dla „zwykłych” Scytów nikt nie sprowadzałby greckiego wina.

Obecne archeologiczne badania w Chotyńcu potrwają do października br. Ich efektem może być zmiana historycznych map tej części Europy.

Scytowie od VIII do IV w. p.n.e. stworzyli imperium od Azji po Europę. W Chotyńcu znajdują się najdalej na północny zachód Europy wysunięte pozostałości po tym koczowniczym ludzie wojowników.

Przeczytaj także: Odkrycie archeologiczne na budowie obwodnicy Sanoka

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!