Dodatkowe środki finansowe – w wysokości 6 mln zł – pochodzą z resortu infrastruktury. Pozwoliły one przybliżyć się do najtańszej oferty złożonej w trakcie postępowania, tj. propozycji firmy Transprojekt Gdański sp. o.o. o wartości 14,64 mln zł. Oferta została już wybrana przez inwestora jako najkorzystniejsza. Jeśli nie będzie odwołań, umowa z gdańską spółką zostanie podpisana w styczniu 2019 r. Koncepcja programowa ma być gotowa w ciągu 15 miesięcy od zawarcia kontraktu.


W przetargu wzięły udział także firmy: Multiconsult Polska sp. z o.o. (17,8 mln zł), TPF sp. z o.o. (17,8 mln zł), konsorcjum Ivia S.A. oraz Technital S.p.A. (18 mln zł), Mosty Gdańsk sp. z o.o. (18,7 mln zł) oraz Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt-Warszawa sp. z o.o. (21 mln zł).

Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych planowanych w woj. zachodniopomorskim. W ramach przedsięwzięcia powstać ma blisko 54-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej. Obejście miasta połączy A6 (na wysokości Kołbaskowa) z węzłem drogowym S4 i S6 w Goleniowie. Najważniejsze spodziewane efekty przedsięwzięcia to odciążenie stolicy województwa z ruchu tranzytowego, skrócenie drogi do Bałtyku i usprawnienie dojazdu do lotniska w Goleniowie.

Pomóc ma w tym także planowany tunel drogowy pod Odrą na trasie Police–Święta. Podwodny obiekt ma powstać na głębokości 8–10 m, mieć około 1,7 km długości i pomóc kierowcom przeprawić się przez rzekę, co skróci podróż z Polic do Goleniowa aż o 40 km.

Przedsięwzięcie ma być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Przeczytaj także: Przełom ws. budowy tunelu Police–Święta?