Jeszcze dekadę temu zwolennicy druku 3D byli przekonani, że tanie drukarki przestrzenne szybko staną się standardowym wyposażeniem każdego domu. Dziś wiemy, że rozwój branży poszedł w nieco innym kierunku – urządzenia te znajdziemy głównie w dziedzinach przemysłu, medycyny czy mechaniki.
Materiał 3dautomation.pl
Systemy działania tych urządzeń są wciąż udoskonalane i wciąż nie do końca wiemy, jakie osiągnięcia przyniesie nam przyszłość. Możemy być jednak pewni, że coraz bardziej spektakularne sukcesy drukarek 3D przez długi czas będą sensacją w wielu branżach. Jedną z takich maszyn jest Threedee All-in-One polskiej produkcji, zaprezentowana po raz pierwszy w na Targach Dni Druku 3D w Kielcach, gdzie wzbudziła duże zainteresowanie. Jej wyjątkowe umiejętności, integracja wielu systemów oraz wysoka jakość wydruku sprawiają, że możliwości urządzenia dają szerokie pole do popisu na wielu płaszczyznach – również w branży budowlanej.
Uniwersalna drukarka 3D z wysoką jakością wydruku
Drukarka 3D Threedee All-in-One firmy 3D Automation z Olsztyna jest niezwykle precyzyjna – oferuje dokładność 25 mikronów w osi Z oraz 72 mikrony w osiach X i Y. Wyjątkowo szerokie pole robocze (276 x 155 x 300mm) wyróżnia ją na tle innych aktualnie dostępnych sprzętów. Threedee All-in-One drukuje w technologii DLP, która w Polsce jest wciąż bardzo rzadko spotykana. Proces tworzenia rozpoczyna się oczywiście na etapie projektu 3D, który aplikujemy do maszyny. Następnie urządzenie rozpoczyna fazę produkcji, nakładając wiele warstw żywicy fotoutwardzalnej. Co ciekawe, do uzyskania pełnego efektu, większość drukarek 3D wymaga dodatkowych modułów, a przede wszystkim obsługi oraz kontroli operatora. Maszyna olsztyńskiego producenta jest całkowicie zautomatyzowana. Procesy naświetlania, opłukiwania i utwardzania następują po sobie samoczynnie, by po zakończeniu prac użytkownik odebrał w gotowy, w pełni uformowany przedmiot.
Przekonajmy się, jak pracuje innowacyjna drukarka 3D Threedee All-in-One
W czym jeszcze Threedee All-in-One wyróżnia się na tle popularnych, współczesnych drukarek? Przede wszystkim gwarantuje precyzyjny wydruk 3D o gładkiej powierzchni, wiernie odwzorowany według projektu. Co więcej, struktura wewnętrzna przedmiotu jest w pełni monolityczna, a więc zapewnia nie tylko idealną kopię projektu widoczną z zewnątrz, ale i od środka. Nadaje się także do dalszego przetwarzania, np. obróbki CNC czy tworzenia form odlewniczych. Obecnie technologię DLP w drukarkach 3D wykorzystuje się między innymi w medycynie, chirurgii albo protetyce, ale także w różnych gałęziach biznesu. Projektowanie biżuterii, protezy zębowe lub wydruki kości to tylko niektóre z zastosowań, jakie dziś oferuje drukarka 3D Threedee All-in-One. Co przyniesie nam przyszłość? Po osiągnięcia branży 3D coraz częściej sięgają architekci, którzy dzięki temu nie tylko mają szansę zaprojektować nietypowe rozwiązania, ale mogą też usprawnić znane już systemy budowlane.
Nowa drukarka 3D – wiele perspektyw i możliwości
Producenci precyzyjnych drukarek na całym świecie prześcigają się nie tylko w kwestii skrupulatności odwzorowania projektu 3D, ale także w rodzajach używanych surowców. Threedee All-in-One oferuje wydruk z żywicy syntetycznej, ale powstają już urządzenia, które tworzą ze złota, srebra, stali czy betonu. Trwają także prace nad materiałami przewodzącymi prąd, reagującymi na temperaturę lub wilgotność, lecz jest to wciąż odległa perspektywa. Podobnie jest w przypadku druku 3D w zaawansowanej medycynie, gdzie oprócz modeli organów albo protez, przewiduje się badania nad drukiem narządów, a nawet szczepionek. A w jaki sposób druk przestrzenny wpłynie na branżę budowlaną? Obiekty wznoszone przy użyciu technologii 3D mogą znacznie obniżyć zużycie energii, zmniejszyć koszty, a także przyspieszyć cały proces budowy. Niewykluczone, że kiedyś domy będziemy stawiać w mniej niż 24 godziny.
Od figurek szachowych po drukowane w 3D pustaki – co przyniosą nam kolejne lata?
Choć historia druku 3D miała swój początek już w latach 80. XX w., możemy powiedzieć, że kierunek rozwoju branży jest wciąż nie do końca znany. Czy ceny urządzeń spadną na tyle, że tanie, ekonomiczne drukarki 3D będą dostępne dla przeciętnego Kowalskiego? A może tanie budynki drukowane w technologii 3D zniwelują zjawisko bezdomności? Czy technologia 3D zrewolucjonizuje oblicze świata, jaki dziś znamy? Przyszłość jest wciąż nie do końca jasna, jednak z pewnością możemy spodziewać się rzeczy spektakularnych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.