17 755 500 pasażerów obsłużyło w 2018 r. Lotnisko Chopina w Warszawie. To najlepszy wynik w tym obszarze w historii portu. Okęcie zanotowało tym samym ponad 20-procentowy wzrost liczby odprawionych osób w stosunku do roku ubiegłego. Mimo dobrych wyników i planowanej rozbudowy lotnisko za osiem lat zostanie dla ruchu cywilnego zamknięte.
Lotnisko Chopina zostanie w najbliższym czasie rozbudowane. Fot. Pixabay
W ruchu międzynarodowym w 2019 r. warszawskie lotnisko zanotowało około 17-procentowy wzrost – skorzystało z niego 16 mln pasażerów. W ruchu krajowym obsłużono prawie 1,8 mln osób. Wzrost zanotowano także w ruchu czarterowym, w którym odprawiono ponad 2,2 mln podróżnych. Tylko w grudniu na Okęciu obsłużono ponad 1,2 mln osób – o 10% więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.
Tak duża liczba obsłużonych pasażerów to znaczący sukces naszego lotniska – powiedział Piotr Rudzki z Biura PR Lotniska Chopina. Osiągnięty wynik dobitnie potwierdza, że warszawski port jest liderem w regionie. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej pasażerów postrzega nas jako dogodny punkt przesiadkowy – udział pasażerów w ruchu tranzytowym od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 30%, co potwierdza że powinniśmy jeszcze bardziej dostosować lotnisko do potrzeb portu przesiadkowego – dodaje Piotr Rudzki.
Liczba obsłużonych na Okęciu pasażerów z roku na rok wyraźnie rośnie. Największy wzrost – na poziomie 23% - zanotowano między 2016 a 2017 r. Optymistyczny wariant prognozy popytowej wskazuje, że do 2028 r. ruch pasażerski zostałby podwojony. Tymczasem przepustowość Lotniska Chopina na ten moment kształtuje się na poziomie około 23 mln odprawionych osób w ciągu roku. Możliwości rozbudowy portu są bardzo ograniczone – w zasięgu tzw. Obszaru Ograniczonego Użytkowania mieszka około 300 tys. osób, a lotnisko okalają kluczowe dla komunikacji w aglomeracji warszawskiej drogi, w tym Południowa Obwodnica Warszawy oraz Trasa NS.
Z tego powodu podjęto decyzję o budowie nowego lotniska. Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma stać się jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie. Docelowo obsługiwać ma nawet 100 mln pasażerów. Budowa CPK potrwa do 2027 r. W momencie otwarcia portu częściowo wyłączone z eksploatacji zostanie Lotnisko Chopina.
Zgodnie ze projektami rządu ruch cywilny, którego nie zdoła obsłużyć Okęcie – do czasu otwarcia CPK – przejąć ma rozbudowywane lotnisko w Radomiu. Niezależnie od tego, Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (PPL), które zarządza Lotniskiem Chopina, również zaplanowało prace budowlane na terenie portu. Jest to możliwe dzięki przekazaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej w grudniu ub.r. około 8,5 tys. m² w dzierżawę PPL. W ramach tych prac powstaną nowe stanowiska postojowe dla samolotów pasażerskich, przebudowana zaś ma być północna część terminalu, przeznaczona dla pasażerów podróżujących do krajów spoza strefy Schengen. Według wstępnych szacunków inwestycje te pozwolą zwiększyć przepustowość Okęcia o około 5 mln pasażerów/rok.
Zobacz także: Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.