Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Infrastruktury (MI) podpisały porozumienie ws. przekazania terenu w pobliżu Lotniska Chopina w Warszawie w dzierżawę Przedsiębiorstwu Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL). Około 8,5 tys. m² spółka ma przeznaczyć na rozbudowę portu lotniczego, który znajduje się na granicy przepustowości.

Fragment płyty, którą przejęło PPL do tej pory był wykorzystywany przez wojsko. Dzierżawa terenu umożliwi m.in. budowę nowych stanowisk postojowych dla samolotów pasażerskich, w tym ośmiu typu C (np. Boeing 737) lub trzech samolotów typu E (np. Boeing 787) i dwóch typu C. Zgodnie z planem przebudowana ma być także północna część terminalu, z której korzystają pasażerowie podróżujący do krajów spoza strefy Schengen.
Zdaniem zarządcy lotniska (PPL) przebudowa portu jest konieczna, aby mógł on obsłużyć rosnący ruch pasażerski. Okęcie od jakiegoś czasu zmaga się z problemem w obszarze przepustowości. M.in. z tego względu powstał projekt budowy nowego lotniska – Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma z czasem przejąć ruch cywilny z warszawskiego portu lotniczego. CPK ma powstać do 2027 r. i być jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, będąc zdolnym obsłużyć rocznie nawet 100 mln pasażerów.
Przeczytaj także: Prezes PLL LOT: Okęcie zostało źle zbudowane

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.