Okiem inwestora

Wynajmując swój lokal, należy na bieżąco śledzić jego rentowność. Ceny nieruchomości mogą drastycznie ulec zmianie ze względu na zmieniające się najbliższe otoczenie budynku, w którym znajdują się nasze lokale usługowe. Musimy też ustalić adekwatny czynsz – w „nieciekawej okolicy”, na obrzeżach miast czy tam, gdzie trudno dostać się ogólnodostępną komunikacją miejską, lokal będzie wynająć trudniej, a więc często czynsz musi być niższy. W ścisłym centrum nie ma tego problemu – to najbardziej pożądana lokalizacja.

Wysokość czynszu to najczęściej pierwsza rzecz, o którą spytają potencjalni najemcy. Od razu warto ustalić okres najmu, a także spróbować zweryfikować szanse na sukces zainteresowanego najemcy. Większość nowych biznesów upada w ciągu dwóch lat, a w naszym interesie leży, by najemca dobrze sobie radził – dzięki temu dłużej będzie wynajmował nasz lokal.

Okiem najemcy

Wybór lokalu usługowego podporządkowany jest rodzajowi działalności, jaką chcemy prowadzić. Poszukiwania odpowiedniej przestrzeni łączą się z wcześniejszym ustaleniem kryteriów, takich jak wielkość lokalu czy łatwość w dostosowaniu go do naszych potrzeb (pamiętajmy, że lokal będziemy musieli wykończyć samodzielnie, jego właściciel nie zaangażuje się w ten proces – poza podstawowym remontem, jak np. naprawą niedziałającej instalacji elektrycznej).

Jeśli chcemy oferować usługi, a nasz sukces zależy w dużej mierze od liczby klientów, która nas odwiedzi, to zwróćmy uwagę na lokalizację wybranej nieruchomości – lokale na obrzeżach miasta będą rzadziej odwiedzane niż te umiejscowione w centrum, gdzie zawsze możemy liczyć na odwiedziny „przypadkowego” klienta.

Warto zastanowić się, w jaki sposób przyciągniemy do siebie ludzi – czy będą to niższe ceny niż u konkurencji, a może nietypowy asortyment? W dzisiejszych czasach nasza oferta po prostu musi się czymś wyróżniać, byśmy odnieśli sukces.