W ramach obecnej procedury inwestor na oferty zainteresowanych pracami budowlanymi firm czeka do 29 marca br. Zadaniem wykonawcy będzie m.in. przedłużenie drogi startowej lotniska – do długości 2,5 km (czyli o 500 m). Na realizację tego zadania będzie miał 448 dni. Efektem inwestycji będzie zwiększenie potencjału portu lotniczego, w którym lądować będą mogły takie samoloty, jak Boeing 737 czy Airbus A320.

Inwestycje w lotnisko w Radomiu mają na celu przystosowanie portu do funkcji lotniska czarterowego i obsługującego linie niskokosztowe. Przedsięwzięcia, do których wszczęto już postępowania realizacyjne, mają być zakończone w 2020 r. Inwestor chce, by docelowo Radom był w stanie obsłużyć 10 mln osób.

Port lotniczy Radom-Sadków może też stać się lotniskiem komplementarnym dla warszawskiego Okęcia, które dociera do granic przepustowości. W 2027 r. ruch cywilny z tego portu zostanie w całości przekierowany do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). To największe w Polsce lotnisko ma docelowo odprawiać rocznie nawet 100 mln pasażerów.

Zobacz także: Lotniska w Polsce [ranking]