Pojazd wyposażony jest w mobilne laboratorium diagnostyczne z laserem i monitoringiem. Za pomocą laserów możliwy jest pomiar geometrii toru i szyn oraz sprawdzenie stanu podkładów. Umieszczone w drezynie czujniki odwzorowują jazdę pociągu. Na podstawie pozyskanych z kamer danych można wykryć usterki, które maja wpływ na jakość jazdy. Zastosowanie tzw. bezdotykowych systemów laserowych umożliwia pomiary bez wpływu na systemy sterowania ruchem kolejowym. Pojazd w trakcie pomiarów nie ingeruje w pracę urządzeń i tym samym nie ogranicza ruchu pociągów na sieci kolejowej – podaje spółka kolejowa.

Do tej pory PKP PLK używały pojazdów wyposażonych wyłącznie w systemy do pomiaru geometrii toru, a w ciągu roku były one w stanie sprawdzić o połowę mniej toru dziennie niż nowa drezyna.

Spółka dysponuje już unikatowym (jednym z trzech na świecie) przyrządem o nazwie Scorpion, który mierzy elementy rozjazdów kolejowych z wykorzystaniem modelu 3D. PKP PLK planują też wdrożyć samodzielny i automatyczny system pomiaru temperatury szyny.

Przeczytaj także: PKP PLK – wielki projekt wymiany oświetlenia