Propozycja takiej zmiany w prawie budowlanym, którą przedstawił resort, ma w najbliższych dniach trafić do konsultacji. Obecnie, aby zdobyć pozwolenie na budowę, należy złożyć wcześniej otrzymane:

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną,
  • warunki dostawy mediów,
  • wypis i wyrys z rejestru gruntów (działki własnej i sąsiednich)​, 
  • aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową,
  • decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej​​​​​​,
  • projekt budowlany.

Ministerstwo zapewnia, iż projekt techniczny zawierający między innymi rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne będzie składany w urzędzie na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z czterech do trzech.

Ze względu na kompleksowość zmian rekomendacje będą wprowadzone w dwóch etapach. Najpierw zajmiemy się nowelizacją prawa budowlanego, później nową ustawą o planowaniu przestrzennym  – zapowiedział 3 kwietnia br. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Projekt ustawy zakłada też wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Skutecznie ma też być egzekwowany obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Te zmiany wynikają z rządowego programu Czyste Powietrze. Zgodnie z nowymi regulacjami to projektant będzie sprawdzał, czy budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Jeśli przedsiębiorca zarządzający siecią będzie opóźniał wydanie warunków przyłączenia do sieci, zapłaci karę za każdy dzień zwłoki. W projekcie ustawy ma też znaleźć się zapis o zakazie pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Zmieni się również sytuacja samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co z kolei ma skutkować włączeniem takich budynków do systemu kontroli bezpieczeństwa. Warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku pozwolenia na budowę, m.in. dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Nie trzeba będzie również zgłaszać obiektów małej architektury, takich jak huśtawki w parku.

Kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą również w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Przeczytaj także: Co z Programem Wieloletnim dla CPK?