PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowę na rewitalizację linii kolejowej na odcinku granica państwa–Chryzanów oraz remont torów na przejściu granicznym Siemianówka–Swisłocz. Warta 138 mln zł inwestycja ma usprawnić transport towarów przez wschodnią granicę.
Prace kolejowe na wschodniej granicy potrwają do 2022 r. Fot. PKP PLK
W ramach przedsięwzięcia wymienionych zostanie 20 km toru. Umożliwi to przejazd dłuższym (do 1050 m) i cięższym (o nacisku min. 245 kN/oś) składom z prędkością do 60 km/godz. Z kolei nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym i budowa półsamoczynnej blokady liniowej zapewnić mają większą przepustowość i bezpieczeństwo linii. Prace obejmą także nastawnię na stacji Siemianówka, która zostanie przebudowana i wyposażona w nowoczesne urządzenia komputerowe. Całkiem nowa nastawnia powstanie zaś w stacji Zabłotczyzna. Wyremontowanych zostanie 13 obiektów inżynieryjnych (w tym sześć mostów), na 12 przejazdach kolejowo-drogowych wymieniona będzie nawierzchnia drogowa, pojawią się także nowe rozjazdy.
Zmieni się również punkt przeładunkowy w Siemianówce. Wymiana 11 km „szerokich” torów oraz 5 km nawierzchni normalnotorowej wpłynie na lepszą obsługę pociągów towarowych. Przez stacje Mikłaszewo i Zabłotczyzna przejechać będzie mogło więcej składów z towarami zza wschodniej granicy. Będzie to możliwe dzięki przebudowie obu stacji i bocznicy „Planta”.
Prace realizowane będą w formule „projektuj i buduj”. Wykonawcą obu zadań jest konsorcjum firm Intop sp. z o.o., Torkol sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego „Rajbud” sp. z o.o. Realizację prac związanych z rewitalizacją linii kolejowej nr 59 zaplanowano na lata 2019–2021. Roboty na przejściu granicznym potrwają rok dłużej.
Przeczytaj także: PKP PLK inwestują w mosty kolejowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.