W ramach przedsięwzięcia wymienionych zostanie 20 km toru. Umożliwi to przejazd dłuższym (do 1050 m) i cięższym (o nacisku min. 245 kN/oś) składom z prędkością do 60 km/godz. Z kolei nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym i budowa półsamoczynnej blokady liniowej zapewnić mają większą przepustowość i bezpieczeństwo linii. Prace obejmą także nastawnię na stacji Siemianówka, która zostanie przebudowana i wyposażona w nowoczesne urządzenia komputerowe. Całkiem nowa nastawnia powstanie zaś w stacji Zabłotczyzna. Wyremontowanych zostanie 13 obiektów inżynieryjnych (w tym sześć mostów), na 12 przejazdach kolejowo-drogowych wymieniona będzie nawierzchnia drogowa, pojawią się także nowe rozjazdy.

Zmieni się również punkt przeładunkowy w Siemianówce. Wymiana 11 km „szerokich” torów oraz 5 km nawierzchni normalnotorowej wpłynie na lepszą obsługę pociągów towarowych. Przez stacje Mikłaszewo i Zabłotczyzna przejechać będzie mogło więcej składów z towarami zza wschodniej granicy. Będzie to możliwe dzięki przebudowie obu stacji i bocznicy „Planta”.

Prace realizowane będą w formule „projektuj i buduj”. Wykonawcą obu zadań jest konsorcjum firm Intop sp. z o.o., Torkol sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego „Rajbud” sp. z o.o. Realizację prac związanych z rewitalizacją linii kolejowej nr 59 zaplanowano na lata 2019–2021. Roboty na przejściu granicznym potrwają rok dłużej.

Przeczytaj także: PKP PLK inwestują w mosty kolejowe