Cięcie laserem pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu różnego typu materiałów. Co więcej, daje ogromną powtarzalność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosujemy inne technologie obróbki. Dziś opowiemy na czym dokładnie polega cięcie laserem.
Cięcie laserem pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu różnego typu materiałów. Co więcej, daje ogromną powtarzalność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosujemy inne technologie obróbki. Dziś opowiemy na czym dokładnie polega cięcie laserem. Zastanowimy się, czy laserowe cięcie blach jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem czy też może istnieją jakieś inne, skuteczne sposoby obróbki materiałów. I wreszcie - odpowiemy na pytanie, które blachy można poddać obróbce.
Na czym polega technika cięcia laserem?
Czym właściwie jest cięcie laserem? To rodzaj obróbki materiału, w trakcie której użyta zostaje wiązka laserowa, jaka rozprowadza sporą ilość energii na małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotyka powierzchni materiału, spora część energii jest na nią przenoszona. To pozwala na wykonanie precyzyjnych nacięć. Dzięki temu, cięcie laserem zdecydowanie wyróżnia się spośród innych metod obróbki materiałów. Warto jednak pamiętać, że laser laserowi nierówny. Jakość wiązki laserowej może dosyć istotnie się różnić. W jaki sposób realizowane jest cięcie laserem blach? Może ono mieć kilka różnych form. Metoda musi być dostosowana do konkretnego materiału. Oto najważniejsze rodzaje cięcia laserowego:
- Odparowanie
- Wypalanie
- Topnienie + wydmuchiwanie
- Tworzenie pęknięć
W przypadku cięcia laserem blach przez odparowanie obrabiany materiał podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Z kolei w przypadku tej drugiej metody, najpierw dochodzi do stopienia materiału. Kolejnym krokiem jest wydmuchanie stopionej części za pomocą gazu. Za to cięcie laserem blach i metali może być realizowane na jeden z następujących sposobów:
- Cięcie reaktywne. Używa się tutaj strumienia tlenu lub mieszaniny chemicznej zawierającej tlen oraz argon - to zależy od konkretnego materiału. Dzięki powstającemu w trakcie temu procesu ciepłu, cięcie laserem przez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne niż pozostałe sposoby obróbki.
- Cięcie z użyciem pęknięć. Metoda oparta o tworzenie pęknięć to obróbka na podstawie tworzenia przerw w materiale. Jak to się odbywa? Stosuje się tu wiązki laserowe, które doprowadzają dany kawałek metalu do bardzo wysokiej temperatury. Taką metodę poleca się do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.
- Cięcie w stanie ciekłym. Taka metoda jest zwykle stosowana w przypadku metali z wysokich stopów - na przykład aluminium, magnez, kobalt czy tytan. Bardzo często stosuje się tu azot albo argon, co pozwala na precyzyjne oczyszczenie powierzchni.
Jakie blachy można poddać obróbce?
Tak naprawdę obróbce poddawane mogą być wszystkie rodzaje blach. Jak można przeczytać na stronie firmy Mera Metal, która wykonuje wycinanie laserem w Warszawie, obróbce poddane zostać mogą takie materiały, jak choćby aluminium, miedź czy mosiądz. Maksymalne formaty takiej blachy to 1500 x 3000 mm.
Warto jednak pamiętać o tym, że duże znaczenie ma grubość blach, które mają być poddane obróbce. W przypadku blach aluminiowych jest to nie więcej niż 3 mm. W przypadku blach nierdzewnych - cięcie laserowe sprawdzi się w elementach o grubości 6 mm. A w blachach czarnych cięcie laserowe zalecane jest do elementów o grubości maksymalnie 15 mm.
Cięcie blach laserem, a inne sposoby. Dlaczego warto?
Obróbka materiałów to nie tylko cięcie laserem. Istnieją też inne sposoby na to, by nadać materiałowi odpowiedni format. Wyróżniamy cięcia:
- Tlenowe
- Plazmowe
- Wodą
Na czym polegają te sposoby? Czy cięcie laserem jest wyraźnie lepsze niż pozostałe metody? Przekonajmy się! Cięcie tlenowe to metoda, która polega na zastosowaniu specjalnego palnika. Płomienie podgrzewają materiał, który staje się dzięki temu gotowy do dalszej obróbki. Jest to metoda, która polecana jest raczej do materiałów o większej grubości - na przykład, powyżej 25 milimetrów. Materiały o mniejszej grubości mogą być zwyczajnie zbyt cienkie. Kolejną z metod jest cięcie plazmowe. Niestety, nie zapewnia ono zbyt wysokiej jakości wyciętych krawędzi, przynajmniej w przypadku cieńszych metali (poniżej 6 mm grubości). Dodatkowo, cięcie plazmowe jest znacznie bardziej kosztowne.
Wiele osób uważa, że cięcie blach wodą to bardzo precyzyjny sposób na ich obróbkę, nawet bardziej dokładny niż sam laser. Cóż - tak rzeczywiście jest. W porównaniu z cięciem laserowym nie ma tutaj ryzyka odkształceń. Z drugiej strony, koszty cięcia wodą potrafią być po prostu horrendalnie wysokie. A wynika to głównie z konieczności zakupu piasku ściernego przez wykonawcę.
Czyżby cięcie laserem blach było najlepszym rozwiązaniem? W przypadku materiału o grubości nieprzekraczającej 25 milimetrów zdecydowanie tak. Laser jest po prostu idealnie precyzyjny. A poza tym, zapewnia doskonałą powtarzalność wszystkich czynności. Tu nie ma miejsca na jakiekolwiek odchylenia.
Ile kosztuje usługa?
Koszt cięcia laserem zależy od naprawdę wielu czynników. Najważniejszy jest materiał. Zupełnie inne kwoty wchodzą w grę w przypadku cięcia laserem stali czarnej czy nierdzewnej. Znaczenie ma również grubość blachy, którą oddajemy do obróbki. Wpływ na ostateczną cenę ma również wielkość zamówienia, ale także stopień trudności obróbki konkretnego materiału.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.