Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Od lipca 2019 roku wchodzi w życie program dobrowolnego oszczędzania przeznaczony na zaspokajanie potrzeb w wieku emerytalnym. Obejmie on automatycznie wszystkie osoby w wieku do 55 lat, które są zatrudnione, a pracodawca odprowadza za nie składki ZUS. Program dotyczy więc ponad 11 mln osób. Pracownik ma prawo rezygnacji z oszczędzania. Zgromadzone oszczędności będą jego prywatną własnością, jednak udział w nich będzie miał także pracodawca oraz Skarb Państwa. Niewielka część pensji pracownika będzie odkładana każdego miesiąca. Odpowiedzialny za naliczanie i prowadzenie PPK będzie pracodawca. Uczestnik programu będzie odkładał na dodatkową emeryturę, a premiowane to będzie wpłatami od pracodawcy i państwa. Pracownik po ukończeniu 60. roku życia będzie mógł korzystać ze zgromadzonych środków.

Zasady PPK

Pracodawca zobowiązany będzie do prowadzenia PPK pracowników i to on podpisze umowę z wybraną przez siebie instytucją finansową, jak np. https://www.nntfi.pl/fundusze-inwestycyjne/programy-emerytalne/ppk-z-funduszami-nn. Każdego miesiąca na specjalne konto pracownika pracodawca przeleje pobrane z jego pensji 2% wynagrodzenia, stanowiącego podstawę do naliczania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Sam dopłaci do tego 1,5% od wynagrodzenia pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych. Skarb Państwa każdemu uczestnikowi programu przeleje na początek premię powitalną w wysokości 250 zł i każdego roku dopłaci do oszczędności 240 zł. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą podnieść wysokość wpłaty, pod warunkiem, że nie przekroczy ona w obu przypadkach 4% od wynagrodzenia pracownika. Gdy uczestnik programu ukończy 60 lat i przejdzie na emeryturę, będzie miał prawo wypłacić jednorazowo 25% zgromadzonych środków. Pozostałe oszczędności zostaną podzielone na 120 miesięcznych rat. Oszczędności pozostaną wyłączną własnością uczestnika programu i będą podlegały prawu dziedziczenia.

Korzyści z PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe pozwolą na zwiększenie środków na utrzymanie w wieku emerytalnym. Przy częściowym wkładzie własnym dają możliwość zgromadzenia sporych pieniędzy. Osoby, które zarabiają poniżej 120% minimalnego wynagrodzenia będą mogły wpłacać niższą kwotę, jednak nie mniejszą niż 0,5%. Wpłata nie będzie wtedy dużym obciążeniem. Wiek 60 lat do wypłaty obowiązuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Małżeństwa będą mogły skorzystać z tzw. świadczenia małżeńskiego. Zgromadzone środki będzie można wypłacić wcześniej, w przypadku kupna mieszkania lub domu, na pokrycie wpłaty własnej. Będzie to miało jednak formę pożyczki, którą trzeba zwrócić w ciągu 15 lat. Dla wielu osób zwiększy to szanse na zakup własnego lokalu. W przypadku choroby pracownika, jego partnera lub dziecka, będzie mógł on wypłacić 25% zgromadzonych środków. Pozwoli to na zabezpieczenie kosztów leczenia. Zgromadzone pieniądze z pomocą państwa i pracodawcy będą więc zabezpieczeniem emerytalnym, ale takim, które pomoże również w trudnych sytuacjach życiowych. Uczestnik programu w każdej chwili będzie mógł zrezygnować i wypłacić zgromadzone środki, jednak utraci wówczas część wpłacaną przez państwo, a 30% zgromadzonych środków zostanie przekazane na jego konto w ZUS.

Pracownicze Plany Kapitałowe to korzystny dla pracownika program pozwalający zebrać finanse zabezpieczające jego potrzeby na emeryturze, a także w trudnych, życiowych sytuacjach. Dopłaty ze strony pracodawcy i państwa pozwolą na zebranie sporych oszczędności.