Linia łącząca Częstochowę Wyczerpy i Chorzew Siemkowice (na przeważającej długości jednotorowa) znajduje się na terenie dwóch województw: śląskiego i łódzkiego. Stanowi połączenie między Częstochową a magistralą węglową. Na jakim etapie jest realizacja inwestycji PKP PLK o wartości ponad 200 mln zł?

Prace na linii Chorzew Siemkowice–Wyczerpy (Częstochowa) są na drugim etapie: Brzeźnica–Chorzew Siemkowice. Na 24-kilometrowym odcinku wymieniane są tory i sieć trakcyjna. Montowane rozjazdy mają ogrzewanie, co usprawni przejazdy pociągów zimą. Lepsze warunki dla przewozu ładunków zapewnią przebudowywane 23 obiekty inżynieryjne, m.in. trzy mosty i wiadukt. Modernizacja urządzeń sterowania oraz 20 przejazdów zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Zakończono już pierwszy etap prac na odcinku Wyczerpy (Częstochowa)–Brzeźnica. Na również 24-kilometrowej trasie tory zostały już wymienione, tak samo sieć trakcyjna. Dobre warunki przewozu ma zapewniać wzmocnione podtorze i system odwodnienia. Zlikwidowano ograniczenia prędkości nawet do 40 km/godz. i zapewniono przejazd pociągów 100 km/godz. Kierowcy korzystają z 18 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych. Ponadto zmodernizowany już został stalowy most przez Wartę w Ważnych Młynach, o długości 66 m. Podobne prace objęły 21 obiektów inżynieryjnych, w tym trzy wiadukty i dwa mosty.

Zakończenie projektu planowane jest na marzec 2020 r. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2017 r. i obejmują trasę o długości niemal 50 km. Łącznie remontowane i przebudowywane są 44 obiekty inżynieryjne.

Przeczytaj także: Wielki plan kolejowy dla Warszawy