Przed rokiem rozpoczęto pierwsze postępowanie przetargowe, jednak uniweważniono je, ponieważ najniższa oferta opiewała na 1,3 mld zł przy budżecie 790 mln zł. Na etapie ogłoszenia ponownego przetargu zamawiający nie podał budżetu zamówienia.

Przedmiotem postępowania jest budowa odcinka tzw. magistrali węglowej wiodącej z Górnego Śląska w kierunku portów w Gdańsku i Gdyni, przebiegający w centralnej, silnie zurbanizowanej części woj. śląskiego: od Chorzowa Batorego, przez Bytom i Radzionków, po Nakło Śląskie. To też jedno z kluczowych połączeń kolejowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którym kursują m.in. pociągi aglomeracyjne Kolei Śląskich z Katowic przez Chorzów i Bytom do Tarnowskich Gór i Lublińca.

W poprzednich latach na poszczególnych odcinkach i poszczególnych torach magistrali węglowej, także w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prowadzono już odcinkowe prace remontowe (np. między Bytomiem Północnym i Radzionkowem oraz Radzionkowem i Nakłem Śląskim).

Prace obejmować będą wymianę nawierzchni torowej i sieci trakcyjnej, a także poprawę geometrii linii. Przebudowane zostaną rozjazdy i szereg obiektów inżynieryjnych. W centrum Chorzowa ma zostać zarezerwowane miejsce pod nowy peron przystanku Chorzów Uniwersytet w rejonie ul. Strzelców Bytomskich (dotychczasowy przejazd jednopoziomowy w ciągu tej ulicy ma zastąpić: nowy wiadukt nad torami wykonany w nowym śladzie od ul. Głogowskiej do ronda przy ul. 75 Pułku Piechoty oraz przejście podziemne w miejscu obecnego przejazdu). W ramach tego zamówienia zaplanowano też zmianę układu torowego stacji Bytom.

Wyłoniony w przetargu wykonawca ma przeprowadzić badania, opracować pełną dokumentację, pozyskać pozwolenia i wykonać roboty. Całość realizacji zadania w formule "projektuj i buduj" ustalono na 41 miesięcy od daty rozpoczęcia (w poprzednim przetargu 52 miesiące). Termin składania ofert przypada na 7 sierpnia br.

Przeczytaj także: 50 km trasy, 44 obiekty inżynieryjne: remont trasy Częstochowa–„węglówka”