• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tauron: powstaje basztowa wieża szybowa Janina VI

Opublikowano: 09-09-2019 Źródło: Tauron Polska Energia

Pogłębienie szybu Janina VI i budowa jej infrastruktury powierzchniowej wraz z modernizacją zakładu przeróbki mechanicznej węgla pozwolą ZG (Zakład Górniczy) Janina sięgnąć po nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego. Zaawansowanie tego strategicznego projektu inwestycyjnego realizowanego przez Tauron Wydobycie przekroczyło właśnie 75%.


Budowa wieży szybowej. Fot. Tauron Budowa wieży szybowej. Fot. Tauron
  • Basztowa wieża szybu Janina VI osiągnęła 49 m wysokości. Sam szyb pogłębiono do 823 m
  • Zaawansowana na 75% inwestycja Tauronu Wydobycie pozwoli sięgnąć po nowe pokłady węgla energetycznego
  • Zasoby tego surowca w Zakładzie Górniczym Janina są szacowane na 2,1 mln ton

Budowa nowego poziomu wydobywczego 800 metrów w ZG Janina to pięć grup zadań, w ramach których dotychczas w części podziemnej inwestycji pogłębiono szyb „Janina VI” do docelowej głębokości 823 m, wykonano szkielet wyrobisk udostępniających poziom 800 metrów poprzez wydrążenie ok. 5 km wyrobisk, a także zabudowano zasadniczą część dołowej infrastruktury technicznej.

W części naziemnej trwa budowa infrastruktury powierzchniowa szybu „Janina VI”. Obejmuje ona m.in. budowę basztowej wieży szybowej, która osiągnęła już prawie 49 m wysokości, trzonu wieży szybowej, estakady dojścia załogi do szybu, infrastruktury dróg, placów i kolei wąskotorowej oraz obiektów elektroenergetycznych do zasilania nowego szybu i poziomu 800 metrów. Produkcja głównych elementów górniczego wyciągu szybowego, tj. maszyny wyciągowej, układów hamowania i zasilania maszyny wyciągowej jest mocno zaawansowana. Pierwsze testy i badania urządzeń zaplanowano na wrzesień.

Szyb Janina VI w ZG Janina. Źrodlo: Tauron Szyb Janina VI w ZG Janina. Źrodlo: Tauron

W ramach modernizacji zakładu przeróbki mechanicznej węgla zostaną zmodernizowane ciągi technologiczne urobku i produktów wzbogacania, infrastruktura kolejowa oraz załadunek i sprzedaż produktów handlowych.

Zakład Górniczy Janina posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton, a realizowana inwestycja spowoduje, że będzie mógł funkcjonować jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt lat.


Inwestycje prowadzone w zakładach górniczych Tauronu Wydobycie mają przywrócić kopalniom pełne zdolności produkcyjne, poprawić efektywność i wydajność wydobycia, i zabezpieczyć dostawy węgla do jednostek wytwórczych Taurona, w tym nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie.

Budowa poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina pozwoli m.in. na zwiększenie koncentracji wydobycia, prowadzenie eksploatacji w korzystniejszych warunkach górniczo-geologicznych, a także częściową eliminację prowadzenia eksploatacji poniżej poziomu udostępnienia, przez co zwiększy się poziom bezpieczeństwa prowadzenia ruchu zakładu górniczego. Korzyścią dla pracowników będzie poprawa warunków mikroklimatycznych na stanowiskach pracy oraz znaczne skrócenie czasu dotarcia do nich – czytamy w komunikacie.

Uruchomienie górniczego wyciągu szybowego szybu „Janina VI” w połowie 2020 r. umożliwi opuszczanie na dół elementów wielkogabarytowych, co znacznie przyspieszy prace transportowe oraz zwiększy ich bezpieczeństwo. Znacznie skrócą się drogi transportu.

Pierwsza ściana na poziomie 800 metrów, z wykorzystaniem części infrastruktury nowej inwestycji, zostanie oddana do użytku w ciągu kilku miesięcy. Rozpoczął się już proces jej uzbrajania w maszyny i urządzenia. Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 r.

Przeczytaj także: Najwyższa wieża kontroli lotów w Polsce niedługo w użytku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia