PKP PLK (Polskie Linie Kolejowe) za 1,8 mln zł kupiły cztery georadary. Urządzenia dostarczają dane z pomiarów do 20 m w głąb ziemi. Mają przyspieszyć ocenę stanu gruntu na terenach przyszłych inwestycji. Kolejarze za pomocą specjalistycznego sprzętu zbadają stan podłoża nawet dla 15 km linii dziennie.
Praca z georadarem. Fot. PKP PLK / Cezary Cały
- Georadary zakupione przez PKP PLK trafią do Wrocławia i Krakowa
- Pierwsze badania rozpoczną się na magistrali węglowej linii nr 131 na Górnym Śląsku
- Urządzenia za 1,8 mln zł zbadają stan podłoża 15 km linii dziennie
Georadary zostaną dostarczone wraz ze sprzętem pomocniczym. Będą wyposażone m.in. w wózki ręczne, które umożliwią szybkie przemieszczanie urządzeń do 15 km dziennie. Specjalistyczny sprzęt trafi jesienią do pracowników PKP PLK we Wrocławiu i w Krakowie. Prace z georadarami rozpoczną się na śląskim odcinku – magistrali węglowej linii nr 131. Sprzęt dostarczy firma Geo-Radar.
Badania georadarowe uważa się za jedna z najlepszych metod służącą precyzyjnej ocenie ocenę stanu nawierzchni kolejowej, podtorza i układu warstw gruntu. Pomiary umożliwią wskazanie tzw. słabych miejsc, takich jak spękania i rozluźnione grunty. Badania w krótkim czasie dostarcza pełną informację o stanie podłoża bez ingerencji w tor – dzięki temu unika się zmian w kursowaniu pociągów.
Na podstawie wyników pomiarów specjalne oprogramowanie przygotowuje obraz gruntu w 3D. Dzięki temu można nie tylko ocenić stan gruntu, ale szybko i bezinwazyjnie pozyskać informacje o znajdujących się w ziemi rurach, kablach lub fragmentach fundamentów.
Urządzenia będą wyposażone w anteny pomiarowe, zapewniające możliwość poza badaniami nawierzchni kolejowej i gruntu, także sprawdzania jakości warstw betonowych w obiektach inżynieryjnych, np. mostach, wiaduktach, murach oporowych. Umożliwi to szybkie wykrycie, czy w konstrukcjach nie wystąpiły np. niewidoczne pęknięcia – czytamy w komunikacie.
Georadar lepiej określi zakres robót już na etapie przygotowania inwestycji, pozwoli także precyzyjnie sprawdzić prace wykonawców. Urządzenie będzie dodatkowo wykorzystywane przez PKP PLK do stałego monitoringu podtorza, co wpłynie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwo na liniach kolejowych.
Przeczytaj także: Kraków: powstaną nowe przystanki SKA
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.