Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprosiła kolejnych projektantów do przedstawienia pomysłów na wstępną koncepcję centralnego lotniska w Polsce. Udział w warsztatach wzięli przedstawiciele brytyjskich biur projektowych Woods Bagot, Populous oraz KPF.
Fot. frank peters/Adobe Stock
- Centralny Port Komunikacyjny powinien być gotowy za osiem lat
- Ma to być coś więcej niż miejsce oczekiwania na samolot
- Koncepcje CPK przedstawiło już w sumie 10 biur projektowych
Projektanci z pracowni KPF pracowali m.in. przy planowaniu lotnisk w Abu Dhabi, Amsterdamie i Seulu. W przypadku najważniejszego lotniska w Polsce ich zdaniem świetnym rozwiązaniem byłaby budowa terminali w kształcie trójkątów: większy w ramach pierwszego etapu budowy CPK, a mniejszy, w ramach etapu drugiego, jeśli będzie takie zapotrzebowanie. Poprzez krótszy bok terminal byłby połączony z planowaną stacją kolejową linii dużych prędkości Warszawa–CPK–Łódź (docelowo łączącej także Poznań i Wrocław).
Źródło: CPK
Trójkątny kształt terminala jest optymalny z architektonicznego punktu widzenia i niesie ze sobą wiele korzyści. Oznacza wygodę przemieszczania się, skrócenie czasu przesiadek i łatwość adaptowania przestrzeni. Nawiasem mówiąc, trójkąt to piękny kształt, przywołujący na myśl splecione dłonie i kojarzący się z solidarnością, która jest tak bliska polskiej tożsamości – wyjaśnia architekt Jens Hardvendel z KPF.
Terminal byłby przykryty przezroczystym dachem: pomarańczowe świetliki mają przypominać polski bursztyn. We wnętrzu znalazłyby się drzewa i donice z roślinnością, które miałyby stanowić element „odstresowujący”.
Źródło: CPK
Biuro Populous, które projektowało elementy lotniska Changi w Singapurze, widzi CPK jako „lotnisko-miasto”. Najniżej znajdowałaby się zintegrowana z terminalem stacja kolejowa, a najwyżej – hale odlotów i przylotów, salony business lounge itd. Środkowe piętra byłyby przestrzenią publiczną. Nasz projekt ma wykraczać poza stworzenie zwykłej „przestrzeni przejściowej”, którą ludzie po prostu przechodzą w drodze do samolotu. Wyobraziliśmy sobie, że pasażer w drodze do bramki będzie czerpał swoistą przyjemność z tego, co widzi wokoło – wyjaśniają architekci Populousa. Zaplanowano np. centrum SPA i masażu, siłownię i basen czy salki konferencyjne.
Źródło: CPK
Z kolei architekci z biura Woods Bagot w rejonie portu zaplanowali park. Chcieliby, żeby terminal miał szklane ściany, pozwalające na podziwianie zieleni. Cechą charakterystyczną terminalu byłyby sufity nawiązujące do wyglądu pni drzew, przywołujące na myśl polski las.
Zależy nam na tym, żeby projekt był wyjątkowy, stymulował zmysły, ale jednocześnie był praktyczny i stawiał na łatwość podróżowania. Wszystko po to, by Port Lotniczy Solidarność stał się miejscem, do którego po prostu chce się wrócić. Coraz więcej podróżujemy, zawodowo i prywatnie, a latanie staje się stylem życia. Lotnisko przyszłości powinno stanowić więc chwilową ucieczkę przed stresem i problemami dnia codziennego. Być nie tylko miejscem oczekiwania na samolot, ale także strefą relaksu – podkreśla Cliff Bollmann, dyr. regionalny z Woods Bagot.
Źródło: CPK
Była to druga edycja polsko-brytyjskich warsztatów architektonicznych CPK. W pierwszych, pod koniec czerwca br., udział wzięło siedem innych pracowni. Do końca października konsultujemy z partnerami branżowymi wymagania techniczne i operacyjne nowego lotniska. Naszym celem jest uzgodnienie założeń koncepcyjnych CPK z potrzebami przyszłych użytkowników – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
CPK do 2027 r. wybudowany ma zostać w środkowej części Polski, między Warszawą a Łodzią. Będzie jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, który zintegruje krajowy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Rząd zaplanował budowę 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do CPK i do Warszawy.
Zobacz także: Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.