W powszechnym użyciu w różnych gałęziach przemysłu wykorzystywane są sprężarki. Najczęściej są to sprężarki tłokowe lub śrubowe. Wybór rodzaju sprężarki uzależniony jest od zapotrzebowania technicznego użytkownika i od trybu pracy urządzenia. Zwróćmy uwagę, że nowoczesne sprężarki śrubowe są uniwersalne w użyciu i mają wszechstronne zastosowanie. Jakie? Kiedy sprawdzą się one zdecydowanie najlepiej?

Jak to działa?

W przypadku sprężarek śrubowych istotą ich działania jest zjawisko sprężania gazu w wyniku skoordynowanej pracy śrub, znajdujących się jedna obok drugiej. Można powiedzieć, że sprężarki śrubowe to dwuwałowe maszyny rotacyjne, które w działaniu wykorzystują zasadę przepływu wyporowego ze sprężaniem wewnętrznym, z wymuszonym tłoczeniem.

Podział sprężarek śrubowych

Sprężarki te dzielą się na olejowe i bezolejowe. Te pierwsze do prawidłowej pracy wymagają wykorzystania specjalnego oleju, który jest wprowadzany w trakcie pracy urządzenia do komory sprężania. Olej smaruje wewnętrzne elementy maszyny oraz zapewnia chłodzenie celem optymalnej pracy urządzenia, ale jego resztki trafiają do sprężonego powietrza. Z kolei sprężarki śrubowe bezolejowe także wymagają użycia oleju, ale wytworzone sprężone powietrze jest wolne od resztkowych zanieczyszczeń olejem.

To tylko jeden z podziałów, jaki można zastosować w przypadku sprężarek śrubowych. W firmie aerzen.com, która produkuje tego rodzaju urządzenia, dostępne są maszyny bezolejowe jednostopniowe, sprężarki gazu procesowego, sprężarki powietrza i sprężarki biogazy. Mogą to być urządzenia z napędem bezpośrednim lub pasowym, pracujące na sucho i bezolejowo według klasy 0 lub z wtryskiem, z wlotem wstępnym lub bez. Każda sprężarka śrubowa może mieć inny zakres funkcjonalności i w innych warunkach sprawdzi się doskonale.

Gdzie można zastosować sprężarki śrubowe?

Przede wszystkim sprężarki śrubowe można zastosować w każdego rodzaju instalacjach przemysłowych. Służyć będą one do podawania sprężonego powietrza do instalacji. Na placach budowy wykorzystywane są sprężarki przenośne, a m.in. w halach przemysłowych - sprężarki stacjonarne. Wykorzystuje się je w przemyśle maszynowym, petrochemicznym, lotniczym, morskim, spożywczych, elektronicznym czy metalurgicznym.