• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Toruń. Kończy się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego nad Wisłą

Opublikowano: 22.04.2024
polska , 22.04.2024

W ramach przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego powstał nowy układ drogowy, a wzdłuż Wisły promenada, zejścia i schody terenowe. Trwają też nasadzenia zieleni, w tym układanie trawy. Zakończenie części drogowej zaplanowano na 29 kwietnia 2024 r., a zieleniarskiej do końca maja.

Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego rozpoczęła się w październiku 2022 r. Jej zakres określono w wyniku konkursu architektonicznego. Powstał projekt odnowienia i zagospodarowania mocno zdegradowanej ulicy i jej otoczenia. Pracami objęto 1,5-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym i mostem drogowym im. Piłsudskiego. Był ograniczony z jednej strony Wisłą, a drugiej linią staromiejskich murów obronnych i wewnętrznego pierścienia z XIX w. twierdzy Toruń.

W ramach robót powstał nowy układ drogowy – jezdnia, chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe. Wybudowano zejścia i schody terenowe oraz promenadę wzdłuż brzegu Wisły. Dwa pawilony obsłużą ruch turystyczny. Zamontowano 18 kamer monitoringu i nowoczesne oświetlenie. Na wysokości ulic Żeglarskiej i Łaziennej będą dwa punkty Wi-Fi.

Koszt przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego wyniósł 51 mln zł. Z tej kwoty 30 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Nasadzenia objęły przygotowanie rabat i ich nawiezienie żyzną glebą. Posadzono część krzewów odpornych na warunki zimowe. Pojawiają się takie drzewa, jak lipy, leszczyny tureckie, klony. Do końca maja zakończy się sadzenie także krzewów i bylin. Mają stworzyć atrakcyjną paletę barw i faktur. Trawniki zapewnią rozległe tereny dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców. W tym roku miasto wyda na zieleń Bulwaru Filadelfijskiego 2,3 mln zł.

Zobacz także: W Kaliszu zakończono rewitalizację Głównego Rynku i ul. Kanonickiej