Nad peronem trzecim stacji Szczecin Główny powstał 150-metrowy łącznik – nowe przejście między kładkami. Obiekt zbudowano w ramach drugiego etapu modernizacji stacji. Projekt warty około 60 mln zł jest współfinansowany ze środków unijnych.
Kładka nad peronem na stacji Szczecin Główny. Fot. PKP PLK
- Stacja Szczecin Główny zostanie zmodernizowana za 60 mln zł
- Nad peronem trzecim powstał łącznik o długości 150 m
- Do jego budowy zużyto 300 m3 betonu, 35 ton zbrojenia i 215 ton stali
Nowy łącznik umożliwia podróżnym szybkie i wygodnie przejście miedzy poczekalnią w budynku dworca a peronem nr 4, a także dojście na dworzec od ulicy Czarnieckiego. Przejście jest dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Osoby niewidome i słabowidzące przez łącznik poprowadzą ścieżki naprowadzające. Przejście jest przeszklone i całkowicie zadaszone. Oświetlenie po zmroku zapewnia około 120 opraw LED – czytamy w komunikacie.
Obiekt jest połączony z modernizowaną kładką, która przeszła gruntowny remont. Uzyskał nowe zadaszenie i nawierzchnie, zainstalowano windy ułatwiające dojście na perony nr 1, 2 i 3.
Na budowę nowego przejścia zużyto 300 m3 betonu, 35 ton zbrojenia, konstrukcję przejścia wspiera 215 ton stali.
Prace na stacji Szczecin Główny koncertują się na peronie 4. Zostanie on wydłużony, a dojście na peron zapewni szeroka winda. Prowadzone są też roboty przy przebudowie kładki od strony ulicy Czarnieckiego, do której będzie można dotrzeć po pochylni.
Inwestycja o wartości około 60 mln zł netto jest realizowana z Krajowego Programu Kolejowego w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM) Etap I Szczecin Główny”. Projekt współfinansuje Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK).
Kolejowa spółka ogłosiła też przetarg na wykonanie studium wykonalności na odcinek Świnoujście–Szczecin Dąbie–Szczecin Podjuchy. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę stacji i przystanków na tej trasie (m.in. Szczecin Podjuchy, Kliniska, Białuń, Rokita, Wysoka Kamieńska, Recław, Warnowo Szczecin Dąbie Osiedle, Szczecin Załom czy też Łoźnica, Ładzin). Zostanie przeanalizowana możliwość budowy nowych przystanków. Dojdzie też do wymiany torów, urządzeń sterowania, a także montażu nowoczesnego systemu ERTMS/ETCS.
Przeczytaj także: Modernizacja Węglówki na Kujawach usprawni przewóz towarów w 2026 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.