• Modernizacja 112 km kujawskiej Węglówki rozpocznie się w 2022 r., a zakończy w 2026 r.
  • Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością od 140 km/godz. do 200 km/godz.
  • Składy towarowe przyspieszą do 120 km/godz. i będą cięższe

Dokumentację projektową do zadania „Prace w ciągu C-E 65 na odcinku Zduńska Wola–Inowrocław–Tczew: LCS Inowrocław” przygotuje konsorcjum firm BBF Sp. z o.o. (lider), IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. oraz IDOM Consulting, Engineering, Architecture, S.A.U. Będzie też pełnić nadzór autorski. Dokumentacja za 21,3 mln zł netto ma być gotowa przed końcem 2021 r. Prace modernizacyjne zaplanowano na lata 2022–2026.

Modernizacja obejmie 112 km Węglówki, linii kolejowej nr 131, między Dąbiem nad Nerem a Złotnikami Kujawskimi, a także 20 km przylegających linii. W efekcie pociągi pasażerskie przyspieszą do 140 km/godz., a na odcinku od Jaksic do Złotnik Kujawskich nawet do 200 km/godz. PKP PLK planują przebudowę 12 stacji: : Dąbie nad Nerem, Ponętów, Lipie Góry, Babiak, Zaryń, Piotrków Kujawski, Chełmce, Karczyn, Inowrocław Rąbinek, Inowrocław, Jaksice, Złotniki Kujawskie.

Pociągi towarowe pojadą z prędkością do 120 km/godz. Kujawski odcinek linii nr 131 jest częścią magistrali kolejowej C-E 65, należącej do VI Europejskiego Korytarza Transportowego, łączącego państwa nadbałtyckie z krajami położonymi nad Morzem Adriatyckim i na Bałkanach. Dlatego ważne jest usprawnienie przewozów towarowych. Pociągi pojadą szybciej, a tory zostaną przystosowane do cięższych składów o nacisku do 221 kN na oś.


Na odcinku Inowrocław–Złotniki Kujawskie przewidziano budowę 4 skrzyżowań dwupoziomowych. Takie rozwiązania, podobnie jak modernizacja przejazdów, zwiększą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Najpierw dokumentacja, a później prace na modernizowanej linii będą dotyczyć aż 114 obiektów, w tym 15 wiaduktów 17 mostów i 3 przejść pod torami. Zaplanowano nowe Lokalne Centrum Sterowania Inowrocław – informuje PKP PLK.

Stacje Jaksice i Złotniki Kujawskie zostaną przebudowane, by linię miedzy nimi dostosować do prędkości 200 km/godz. dla pociągów pasażerskich. Zostanie przygotowana koncepcja przebudowy stacji Jaksice i Złotniki Kujawskie na potrzeby pociągów pasażerskich jadących do 200 km/h. W planach jest też budowa na tym odcinku dwóch dodatkowych torów. Dokumentacja ma uwzględniać koncepcję oddzielenia ruchu pasażerskiego od towarowego (co wiąże się z przebudową węzła Inowrocław) oraz umożliwienia przejazdu pociągów pasażerskich na trasie Toruń–Inowrocław–Bydgoszcz bez konieczności zmiany kierunku jazdy.

Przeczytaj także: O 20 min. skróci się przejazd pociągiem z Zamościa do Lublina