• W planach PKP PLK oczekuje projektu linii kolejowej ze stacji Poznań Główny do lotniska Poznań Ławica
  • Możliwe też jest przywrócenie linii z Poznania do Śremu i Międzychodu
  • Studium ma uwzględnić dostosowanie linii z Poznania do Bydgoszczy do prędkości 200 km/godz.

Wstępne studium wykonalności ma ułatwić planowanie inwestycji kolejowych w aglomeracji poznańskiej. Ma też wskazać sposoby przygotowania Poznańskiego Węzła Kolejowego (PWK) do rosnącego natężenia ruchu pociągów i zwiększenie dostępności kolei w Poznaniu i okolicy. Dokument ma przedstawić koncepcje rozwiązań technicznych usprawniających połączenia pasażerskie oraz transport po torach.

W ramach studium rozpatrywana będzie m.in. możliwość zaprojektowania nowej linii kolejowej ze stacji Poznań Główny do lotniska Poznań Ławica oraz reaktywacji linii do Śremu i Międzychodu. Dokładnie zbadane zostanie zapotrzebowanie na budowę dodatkowej pary torów ze stolicy Wielkopolski w stronę Gniezna, Kościana, Szamotuł i Środy Wielkopolskiej. Przy rosnącej liczbie połączeń metropolitalnych pozwoli to na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.

Wykonawca przeanalizuje rozwiązania w zakresie lokalizacji stacji i przystanków, które pozwolą na integrację kolei z innymi środkami transportu zbiorowego.

Wstępne plany, to także dostosowanie linii z Poznania do Bydgoszczy do prędkości 200 km/godz., analiza przebudowy układów torowych na stacjach Poznań Główny, Poznań Wschód, Poznań Starołęka, Luboń oraz przystosowanie kolejowej obwodnicy towarowej do ruchu pasażerskiego, przy zachowaniu płynności przewozów cargo.


Niezawodność przewozu ładunków zwiększy rozważane przystosowanie sieci do obsługi pociągów towarowych o długości przekraczającej 750 m wraz z budową nowych torów między stacjami Poznań Franowo, Luboń, Poznań Górczyn, wykorzystywanych do transportu towarów – informuje PKP PLK.

Propozycje zawarte w studium zostaną skonsultowane z przewoźnikami, którzy realizują lub zamierzają realizować połączenia kolejowe w Poznaniu oraz na terenie aglomeracji poznańskiej. Pozwoli to uwzględnić potrzeby prognozowanego ruchu pasażerskiego i towarowego przy ustalaniu koncepcji wariantów inwestycyjnych.

Opracowanie „Wstępnego Studium Wykonalności Poznańskiego Węzła Kolejowego” zostanie zrealizowane w ramach projektu „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”. Prace będą finansowane ze środków własnych PKP PLK. Otwarcie ofert w ogłoszonym przetargu nastąpi 21 listopada br. Wybrany w postępowaniu wykonawca przygotuje 4 scenariusze zawierające minimum 8 wariantów inwestycji, które będą podstawą do dalszych analiz. Wstępna dokumentacja ma być gotowa do połowy 2023 r.

Przeczytaj także: W połowie grudnia PKP PLK wznowią przejazdy relacji Lubin–Rudna Gwizdanów