Na odcinku Sadowne–Czyżew linii Rail Baltica między Warszawą a Białymstokiem nasunięto wszystkie przęsła drugiego mostu kolejowego przez Bug. W ten sposób przeprawa stanie się dwutorowa. To przedsięwzięcie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) umożliwi przejazd drugim torem w 2020 r. Projekt realizowany jest z udziałem środków unijnych CEF „Łącząc Europę” za 569 mln zł.
Nasuwanie przęseł mostu kolejowego nad Bugiem. Fot. PKP PLK
- Na odcinku Sadowne–Czyżew, nasunięto pięć przęseł drugiego mostu kolejowego nad Bugiem
- Każde przęsło waży ponad 300 ton i ma 12 m wysokości
- W marcu 2020 r. pociągi pojadą 300-metrową przeprawą
Dzięki budowie dwóch mostów na Bugu, linia kolejowa będzie dwutorowa na całej trasie łączącej Warszawę z Białymstokiem. Dotychczas przeprawa stanowiła tzw. wąskie gardło, gdyż linia „zwężała się” do jednego toru. Już od marca 2020 r. pociągi pokonują Bug nowym, 300-metrowym mostem kolejowym – informuje PKP PLK.
To najważniejszy etap robót przy kolejowej przeprawie. Na wybudowane filary nasunięto pięć sześćdziesięciometrowych przęseł łukowych o wysokości ponad 12 m. Każde o masie ponad 300 ton. Nasunięcie jednego przęsła zajmowało około 12 godzin. Most zostanie wkrótce przygotowany do ułożenia toru.
Budowa drugiej nitki mostu kolejowego nad Bugiem. Źródlo: PKP PLK
Most kolejowy na Bugu wybudowano wykorzystując specjalną konstrukcję tzw. łuk Langera. Dzięki temu jest lżejszy i bardziej wytrzymały o od poprzednika. To najdłuższy obiekt inżynieryjny na linii kolejowej łączącej Warszawę i Białystok.
Odcinek Sadowne–Czyżew to kolejny modernizowany fragment Rail Baltica – linii łączącej Mazowsze i Podlasie oraz, w ruchu międzynarodowym, przygotowywanej do połączenia krajów nadbałtyckich ze środkową Europą.
Na koniec roku zaplanowano dwutorowy ruch pociągów od Małkini do Czyżewa, a na początku przyszłego pociągi pojadą dwutorową linią na całym odcinku Sadowne–Czyżew. Czas podróży z Warszawy do Białegostoku po zakończeniu modernizacji zajmie poniżej 2 godz.
Projekt ”Prace na linii E75 na odcinku Sadowne–Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne jest współfinansowany z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Jego wartość wynosi 569 mln zł netto.
Przeczytaj także: Rail Baltica – gotowy nowy most przez Bug
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.