• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny przetarg na część robót na A1 wokół Częstochowy

Opublikowano: 07-11-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na budowę ekranów akustycznych na mostach i wiaduktach obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. To już czwarte cząstkowe postępowanie zmierzające do ukończenia realizacji tej inwestycji.


Budowa A1 obwodnicy Częstochowy przedłuża się. Fot. Adobe Stock Budowa A1 obwodnicy Częstochowy przedłuża się. Fot. Adobe Stock

W ubiegłym miesiącu GDDKiA otworzyła oferty w trzech cząstkowych przetargach na roboty mające zapewnić przejezdność obwodnicy, obejmujące m.in. montaż barier ochronnych wzdłuż autostrady, wykonania jej oznakowania poziomego i pionowego oraz wykonania ogrodzenia.

Tamte trzy przetargi dotyczą prac niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, których nie obejmuje zakres trwających obecnie tzw. robót zabezpieczających. Ich najważniejsza część ma być zrealizowana w ciągu dwóch miesięcy od daty podpisania umowy, a dotrzymanie tego terminu jest kluczowe dla włączenia tego odcinka autostrady do eksploatacji jeszcze w 2019 r.

W ogłoszonym z końcem października przetargu dotyczącym budowy ekranów akustycznych w obrębie 12 obiektów mostowych przyjęto pięciomięsięczny termin realizacji. Postępowanie to obejmuje montaż ekranów i drzwi technicznych, poprawki zabezpieczenia antykorozyjnego postawionych już słupów oraz obsługę geodezyjną w zakresie tych robót.

Długi termin realizacji wynika z tego, iż ekrany nie są elementem niezbędnym dla wpuszczenia pojazdów na główną jezdnię autostrady. Drożność A1 wokół Częstochowy jest kluczowa dla przekierowania tam ruchu z miejskiego odcinka DK1, którą obecnie odbywa się główny ruch tranzytowy w osi północ–południe. W przyszłym roku rozpocznie się jego zamówiony już przez częstochowski samorząd remont.

Budowa obwodnicy Częstochowy jest opóźniona, obecnie kontynuowane są tam prace, których zakres obejmuje m.in. wykonanie robót zabezpieczających w obrębie głównego ciągu trasy, roboty ziemne, wykonanie warstw konstrukcyjnych i bitumicznych oraz wykończenia obiektów inżynieryjnych.

By autostradę A1 połączyć w całość, trzeba wybudować jeszcze 102 km dróg (wliczając obwodnicę).

Mapa inwestycji na autostradzie A1. Fot. GDDKiA Mapa inwestycji na autostradzie A1. Fot. GDDKiA

W przebudowie jest blisko 80 km trasy zbudowanej w okresie PRL pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Łączny koszt budowy wszystkich odcinków A1, będących w gestii GDDKiA (bez odcinka koncesyjnego), to ponad 23 mld zł  w tym blisko 12,5 mld zł wyniesie wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej – informuje Generalna Dyrekcja.

Przeczytaj także: Rozbudowa A4 na Dolnym Śląsku jest niezbędna

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia