Na odcinku od Wrocławia do Krzyżowej autostrada A4 nie spełnia części warunków technicznych przewidzianych dla autostrad. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) analizuje trzy warianty rozbudowy A4, tak by poprawić jej parametry.
Autostrada A4 na Dolnym Śląsku. Fot. GDDKiA
- Natężenie ruchu na odcinku A4 Wrocław–Krzyżowa sięga nawet 100 tys. pojazdów na dobę
- Ta część autostrady nie spełnia współczesnych parametrów technicznych
- GDDKiA analizuje możliwości rozbudowy liczącej 105 km drogi
Problem z odcinkiem Wrocław–Krzyżowa polega na tym, że autostrada niemal nie posiada pasa awaryjnego (pojawia się tylko na krótkich fragmentach), brakuje miejsc obsługi podróżnych, a dodatkowo geometria wielu węzłów nie spełnia standardów autostradowych.
Poza tym z roku na rok rośnie ruch na autostradzie A4, a jego natężenie na tym odcinku dochodzi nawet do 100 tys. pojazdów na dobę. Dlatego podczas wypadków, kolizji lub awarii tworzą się wielokilometrowe zatory drogowe.
GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze i analizuje możliwości rozbudowy tej części autostrady A4: budowę po nowym śladzie lub rozbudowę istniejącego odcinka, poprzez poszerzenie go o trzeci pas ruchu i pas awaryjny.
Wariant 1
Polega na rozbudowie odcinka od Wrocławia do Krzyżowej w taki sposób: budowa jednej jezdni (3 pasy ruchu + pas awaryjny) równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, następnie przełożenie ruchu na wybudowaną nitkę, rozbiórka starej nawierzchni i budowa drugiej nitki (3 pasy ruchu + pas awaryjny).
Wariant 2
Budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła z istniejącą A4 np. na wysokości Legnicy (z uwzględnieniem budowanej S3) i rozbudowa A4 po śladzie na odcinku Legnica–Krzyżowa (zgodnie z wariantem 1). Na istniejącym ciągu A4 (na długości odcinka, który byłby zastąpiony nowym przebiegiem) przeanalizowanie wyburzenia obiektów inżynierskich i budowy nowych obiektów, bądź budowy skrzyżowań jednopoziomowych.
Wariant 3
Budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła Krzyżowa, a na istniejącym ciągu A4 przeanalizowanie wyburzenia obiektów inżynierskich i budowy nowych obiektów, bądź budowy skrzyżowań jednopoziomowych.
Odcinek A4 Wrocław–Krzyżowa wymaga rozbudowy. Fot. GDDKiA
Autostrada A4 należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T, jest też częścią drogi międzynarodowej E40 o długości 8500 km (przebiega przez Belgię, Francję, Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję i Kazachstan) i E462 na odcinku Mysłowice-Balice. Na terenie Polski przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca do przejścia granicznego na Ukrainę Korczowa-Krakowiec. Liczy około 672 km, jest najdłuższą autostradą w kraju. Dolnośląski odcinek A4 od Wrocławia do Krzyżowej o długości około 105 km wybudowany został w latach 30. XX w. Jest najstarszym odcinkiem autostradowym w Polsce.
Więcej o autostradach piszemy w naszym temacie specjalnym Autostrady w Polsce.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.